Raport popołudniowy
Piątek, 5 stycznia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowa sesja to zatrzymanie trendu umacniania złotego. Para EUR/PLN zalicza na ten moment ponad jednogroszowe odreagowanie, gdzie z poziomów bliskich 1,1425 inwestorzy zawrócili kwotowania ponownie powyżej 4,15. Zwiększoną zmienność mamy również na rynku EUR/USD, gdzie po słabszych od oczekiwań danych ADP kurs zwyżkował w rejon 1,2080, ale jak się okazało – ruch ten był chwilowy i doszło do powrotu silniejszego dolara. Rynki walutowe ponadto niżej wyceniają wartość GBP oraz JPY. Cena spot: EUR/USD 1,1930; EUR/PLN 4,1560; USD/PLN 3,4540; koszyk PLN 3,8050.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 8 stycznia:
- Dzień wolny – Japonia
- 08:00 Niemcy – zamówienia w przemyśle
- 10:30 Strefa Euro – Indeks Sentix
- 11:00 Strefa Euro – Sprzedaż detaliczna, koniunktura gospodarcza
- 18:40 – 22:00 USA – wystąpienia członków FED
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 15-01-2018 Polska – Decyzja agencji S&P w/s ratingu dla polskiej gospodarki
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z założeniami (szczegóły w Raportach Specjalnych Pana Jacka Maliszewskiego), 9 listopada zakończyliśmy coroczne osłabienie złotego w ramach jesiennej korekty, a tym samym wchodzimy w kolejną fazę cyklu tzw. „efekt grudnia”, który powinien charakteryzować się aprecjacją złotego. Biorąc pod uwagę statystykę ostatnich 22 lat dołki na rynku EUR/PLN powinny nastąpić w okresie 15-30 grudnia i od jesiennego ekstremum (28.09.2017 4,3225) różnić się o 19,15 grosza. A zatem celem dla grudniowych spadków może być nawet rejon 4,1300. Sprzyjać temu mogą ostatnie publikacje instytucji finansowych, które podniosły prognozy dla polskiej gospodarki.
EUR/PLN
Oscylatory stochastyczne nadal utrzymują wskazania, które przedstawiono dzisiaj w Raporcie Porannym. Pomimo, że druga część dnia przynosi odreagowanie dla pary EUR/PLN, to nadal podtrzymujemy poprzednie zalecenia (m.in. sugestie złożenia zleceń oczekujących, które pojawiły się w wiadomości SMS).
USD/PLN
Wskaźniki stochastyczne dla rynku tej podobnie jak w przypadku EUR/PLN nadal utrzymują wskazania z Raportu Porannego. Warto jednak dodać, że druga część piątkowej sesji charakteryzuje się kontynuacją wzrostów cen na rynku USD/PLN, co na wykresie 1H sygnalizuje bieżącą sprzedaż.
GBP/PLN
Niewiele zmieniło się również na rynku GBP/PLN, a tym samym oscylatory stochastyczne nadal utrzymują wskazania jakie przedstawiono w Raporcie Porannym. Na wykresie 1W i 1D nadal zatem mamy do czynienia z sygnałem kupna, a rosnące ceny od początku sesji nadają ton zmianom ostatniego dnia handlu tego tygodnia.
EUR/USD
Na rynku tej pary mamy obecnie wyraźną polaryzację wskazań na wskaźnikach stochastycznych, gdzie krótkie terminy pokazują silne wykupienie rynku, natomiast długie świece nadal poddają możliwość dokonania hedge’a na sprzedaż EUR za USD z wykorzystaniem bieżącego poziomu, gdzie rynek kwotuje powyżej 1,2000. Te transakcje i działania na pozycji EUR/USD prosimy każdorazowo konsultować bezpośrednio z opiekunem.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.