Raport popołudniowy
Piątek, 19 stycznia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Indeksy giełdowe podczas piątkowej sesji charakteryzują się w Europie kolorem zielonym, a niewielka ilość publikacji makroekonomicznych z Polski mimo rozczarowujących nieco wyników, nie wspierają postępu deprecjacji złotego. Warto jednak zwrócić uwagę na próby rozwinięcia korekty spadkowej na EUR/USD, która ponownie rozpoczęła się w okolicach bariery 1,2300. Ceny spot: EUR/USD 1,2250; EUR/PLN 4,1710; USD/PLN 3,4050; koszyk PLN 3,7880.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 22 stycznia:
- Brak istotnych publikacji
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 25-01-2018 Euroland – Decyzja ws. stóp procentowych
- 26-01-2018 USA – PKB
- 31-01-2018 USA – Decyzja ws. stóp procentowych
- 02-02-2018 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z założeniami (szczegóły w Raportach Specjalnych Pana Jacka Maliszewskiego), 5 stycznia zakończyliśmy kolejną fazę cyklu rocznego EUR/PLN, który umownie nazywamy „efektem grudnia”. Tym razem w pierwszym tygodniu stycznia 2018 roku dołek sięgnął 4,1425 i mimo, że mediana wskazywała na dno w okolicach 4,1368 to rzeczywiste ekstremum tej fazy wyniosło nieco więcej. Tym samym weszliśmy w nowy etap cyklu rocznego tej pary, co może skutkować w najbliższych dniach falą wyprzedaży złotego w ramach „styczniowego odreagowania”. Jak na razie 10 stycznia maksimum sięgnęło 4,1930, ale jak wynika z wyliczeń dopiero po 26 stycznia będziemy pewni, czy faktycznie jest to ostateczny zasięg styczniowej fali odreagowania. Zatem najbliższe dni handlu będą kluczowe dla dalszych losów EUR/PLN.
EUR/PLN
Dzisiaj rano pojawiły się sygnały wyprzedania rynku, co wraz z upływem czasu potwierdziło się i przyniosło odreagowanie rzędu 1,5 grosza (powyżej 4,1750). Dość szybko zatem mieliśmy do czynienia z nowym sygnałem (tym razem sprzedaży euro), który w godzinach popołudniowych zanikł.
USD/PLN
Poranny sygnał wyprzedania rynku, zachęcił do zakupu dolarów, co zostało również potwierdzone przez wyraźny sygnał na rynku EUR/USD. Tym samym popołudnie uzasadnia sugerowane wcześniej działania, które przedstawiliśmy w wiadomości tekstowej SMS.
GBP/PLN
Kolejny dzień na wykresie 4H oscylatora stochastycznego obserwujemy zmagania rynku z barierą 80 punktów, co sugeruje zasadność sprzedaży funtów. Jednak wciąż nie ma na tyle silnych spadków kursu GBP/PLN, które potwierdzały by zasadność takich działań. Końcówka tygodnia jednak wskazuje na możliwość spadku z okolic 4,7200 poniżej bariery 4,7000.
EUR/USD
Widoczny w piątek rano sygnał wykupienia rynku, wsparł obronę okolic 1,2300, a tym samym upływ czasu skutkuje niewielką korektą spadkową, która zbliżyła notowania tej pary ku 1,2250. Niewielka zmienność oddala jednak rozstrzygnięcie i na większe zmiany inwestorzy będą musieli poczekać przynajmniej do następnego tygodnia.