Raport popołudniowy
Poniedziałek, 22 stycznia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Umiarkowane wzrosty indeksów giełdowych w Europie szły dzisiaj w parze z dość spokojnym handlem na rynku walutowym, gdzie EUR/USD wciąż oscyluje wokół 1,2250, a pary złotowe stabilizują się w rejonie porannych otwarć. Biorąc jednak pod uwagę nadchodzące publikacje makro w tym tygodniu (m.in. PKB USA), możemy to traktować raczej w kategoriach „ciszy przed burzą” niż jako stan permanentny. Ceny spot: EUR/USD 1,2250; EUR/PLN 4,1710; USD/PLN 3,4050; koszyk PLN 3,7880.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 23 stycznia:
- Unia Europejska – Spotkanie ministrów finansów UE
- Szwajcaria – Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
- Japonia – Decyzja BoJ ws. stóp procentowych
- 11:00 Niemcy – Indeks instytutu ZEW
- 16:00 USA – Indeks FED z Richmond
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 25-01-2018 Euroland – Decyzja ws. stóp procentowych
- 26-01-2018 USA – PKB
- 31-01-2018 USA – Decyzja ws. stóp procentowych
- 02-02-2018 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z założeniami (szczegóły w Raportach Specjalnych Pana Jacka Maliszewskiego), 5 stycznia zakończyliśmy kolejną fazę cyklu rocznego EUR/PLN, który umownie nazywamy „efektem grudnia”. Tym razem w pierwszym tygodniu stycznia 2018 roku dołek sięgnął 4,1425 i mimo, że mediana wskazywała na dno w okolicach 4,1368 to rzeczywiste ekstremum tej fazy wyniosło nieco więcej. Tym samym weszliśmy w nowy etap cyklu rocznego tej pary, co może skutkować w najbliższych dniach falą wyprzedaży złotego w ramach „styczniowego odreagowania”. Jak na razie 10 stycznia maksimum sięgnęło 4,1930, ale jak wynika z wyliczeń dopiero po 26 stycznia będziemy pewni, czy faktycznie jest to ostateczny zasięg styczniowej fali odreagowania. Zatem najbliższe dni handlu będą kluczowe dla dalszych losów EUR/PLN.
EUR/PLN
Oscylatory stochastyczne na wszystkich wykresach wciąż utrzymują się w strefie neutralnej, co w połączeniu z ograniczoną ilością publikacji makroekonomicznych utrzymują niską zmienność notowań tej pary i nadal nie dają nam wyraźnych sygnałów zamykania pozycji walutowych.
USD/PLN
Widoczne dzisiaj rano sygnały kupna dolarów, które utrzymują się od pewnego czasu na wykresie 1W i 1D, nie mają jak na razie przełożenia na ruch wzrostowy, tym bardziej, że nadal mamy do czynienia ze wzrostem notowań EUR/USD, które wspierają utrzymanie niskich cen na rynku USD/PLN.
GBP/PLN
Poranne sygnały wykupienia rynku, objęły w poniedziałkowe popołudnie wykres 1h, 4H i 1D, co jednak jak na razie nie przekłada się na zatrzymanie obserwowanych wzrostów kursu GBP/PLN, które aktualnie testują rejon 4,7400. Warto jednak wziąć to pod uwagę przy sprzedaży funtów w krótkim terminie, mimo, że wiele wskazuje na umocnienie funta na rynku globalnym.
EUR/USD
Na rynku EUR/USD od rana niewiele się zmieniło i nadal mamy do czynienia z wyraźnymi sygnałami sprzedaży na wykresie 1D i 1W oscylatora stochastycznego. Stabilizacja w rejonie 1,2250 nie potwierdza jednak możliwości spadku i na korektę wciąż musimy poczekać.