Raport popołudniowy
Poniedziałek, 29 stycznia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Pierwsza od dłuższego czasu interwencja słowna zatrzymała /być może chwilowo/ trend umacniania złotego – członek RPP Eryk Łon stwierdził, iż mocny złoty ma negatywne implikacje dla gospodarki, może też wywołać potrzebę dokonania obniżki stóp procentowych w PLN /wbrew oczekiwaniom inwestorów/, a sprzyjać może dobry grudniowy odczyt stanu inflacji. Wtorek i kolejne dni przyniosą inwestorom wiele danych makro praktycznie ze wszystkich rynków na świecie. Ceny spot: EUR/USD 1,2360; EUR/PLN 4,1480; USD/PLN 3,3560; koszyk PLN 3,7520.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 30 stycznia:
- 10:00 Polska – PKB wstępna prognoza
- 11:00 Strefa Euro – Koniunktura gospodarcza, wstępne dane PKB
- 14:00 Niemcy – Inflacja
- 16:00 USA – Indeks zaufania konsumentów Conference Board
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 31-01-2018 USA – Decyzja ws. stóp procentowych
- 02-02-2018 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem „styczniowe odreagowanie”) jest już za nami. Statystycznie bowiem 26.01.2018 powinno się ono zakończyć, choć na przestrzeni wielu ostatnich lat zebranych danych, ten okres trwał nawet do połowy lutego. Jeśli jednak koniec tej fazy się potwierdzi, wchodzimy powoli w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może do 09.03.2018 zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9860. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego z ostatnich dni są wysokie.
EUR/PLN
Tak jak wspominaliśmy w Raporcie porannym został zatrzymany trend umacniania złotego. Póki co nie widać jednakże silniejszego impulsu do korekty. Bieżące działania prosimy uzgadniać z bezpośrednim opiekunem.
USD/PLN
Kurs tej pary ustawił się centralnie w przedziale pomiędzy 3,30 a 3,40. Wiele będzie zależało od losów pary EUR/USD, która tradycyjnie już ma największy wpływ na USD/PLN. Zarówno eksporterom jak importerom zalecamy cały czas wzmożoną czujność. Tym bardziej, że zbliżamy się do oporu, a oscylatory wchodzą w fazę wykupienia.
GBP/PLN
Możliwe odreagowanie i wzrost wartości GBP na świecie są cały czas możliwe, bowiem losy dokładnych warunków Brexitu „wyłożone są na stole obrad” i inwestorzy w każdej chwili mogą starać się podnieść kwotowania GBP do EUR, USD, a także i do złotego. Prosimy o bieżący kontakt z opiekunem.
EUR/USD
Kwotowania tej pary zostały powstrzymane przy 1,25, zeszły w dół o ok. 1,5 centa, a wypowiedzi ekonomistów świadczą o możliwym zrealizowaniu zysków i próbach odwrócenia trendu na korzyść amerykańskiej waluty, czyli zepchnięcia kursu EUR/USD w dół w kierunku 1,22, a nawet następnie do 1,20. Warto jednak zwrócić uwagę na sygnał kupna widoczny na wykresie 4H.