Raport popołudniowy
czwartek, 01 lutego 2017
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Za nami publikacja lepszych danych makro z USA, które w sposób rachityczny umocniły USD. Być może to rozgrzewka przed jutrzejszymi danymi z rynku pracy USA, które mogą nadać impetu. W międzyczasie polski złoty w defensywie, kurs EURPLN staje przed próbą opuszczenia górą 4,16. Cena spot: EUR/USD 1,2450; EUR/PLN 4,1600; USD/PLN 3,3415; koszyk PLN 3,7500
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na środę:
o 14:30 USA – Raport z rynku pracy
o 16:00 USA – Indeks Uniwersytetu Michigan
o 16:00 USA – Zamówienia na dobra trwałego użytku
o 16:00 USA – Zamówienia w przemyśle
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 31-01-2018 USA – Decyzja ws. stóp procentowych
- 02-02-2018 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem „styczniowe odreagowanie”) jest już za nami. Statystycznie bowiem 26.01.2018 powinno się ono zakończyć, choć na przestrzeni wielu ostatnich lat w zebranych danych, okres ten trwał nawet do połowy lutego. Jeśli jednak koniec tej fazy się potwierdzi, wchodzimy powoli w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może do 09.03.2018 zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9860. W zgromadzonych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego z ostatnich dni są wysokie.
EUR/PLN
We wtorek rano pojawił się sygnał wykupienia rynku na wykresie 4H, który jest konsekwencją korekcyjnych wzrostów ostatniej fali aprecjacji złotego. Tym samym warto rozważyć sprzedaż euro oraz zabezpieczenia w dłuższym terminie, które są wspierane niskimi wartościami oscylatora na dłuższych zakresach czasowych (1W i 1D). Sugestie takich działań potwierdziliśmy dzisiaj rano SMSami skierowanymi do eksporterów EUR.
USD/PLN
Niskie wartości oscylatora stochastycznego, podobnie jak w przypadku EUR/PLN, obserwujemy na wykresie 1W i 1D, ale już w przypadku wykresu czterogodzinowego mamy sygnał sprzedaży, który idzie w parze z sygnałami płynącymi z rynku EUR/USD. Postępująca aprecjacja dolara może jednak już wkrótce zmusić importerów do działań zabezpieczających import.
GBP/PLN
Od początku tygodnia obserwujemy stabilizację notowań GBP/PLN w okolicach ostatnich minimów, jednak nieudany wczoraj popołudniu powrót powyżej 50-okresowej średniej kroczącej, znajdującej się aktualnie na wykresie 4H w pobliżu 4,7310, generuje ryzyko dalszych spadków tej pary. Warto podkreślić, że niskie wartości oscylatora stochastycznego na wszystkich zakresach czasowych GBP/PLN, mogą nie powstrzymać fali spadków, gdyż na rynku globalnym (EUR/GBP i GBP/USD) obserwujemy wyraźną wyprzedaż funta i przełamanie dotychczasowych barier.
EUR/USD
Niskie wartości oscylatora stochastycznego widoczne są na krótkich przedziałach czasowych EUR/USD, ale w przypadku wykresu 1D oraz 1W wciąż mamy do czynienia z sygnałami wykupienia. Widoczna od kilku sesji korekta spadkowa zbliżyła kurs tej pary do 50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H okupuje aktualnie rejon 1,2330. Jeśli to wsparcie zostanie przełamane jest szansa na rozwinięcie silniejszej fali spadków zgodnych z sygnałami na wykresie 1W i 1D.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.