Raport popołudniowy
Piątek, 2 lutego 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowa sesja dla EUR/USD przyniosła inwestorom znaczną dawkę adrenaliny, bowiem poranne maksima kwotowań tej pary oscylujące nieco powyżej 1,2500 nie mogły zostać obronione, gdyż nastąpił nagły zwrot sentymentu po publikacjach danych z rynku pracy USA i obecnie rynek światowy wycenia EUR/USD przy 1,2450. Złoty nadal stabilny, a kurs EUR/PLN przenosi swoje kwotowania do przedziału 4,1550 – 4,1650. Ceny spot: EUR/USD 1,2445; EUR/PLN 4,1610; USD/PLN 3,3450; koszyk PLN 3,7530.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 5 lutego:
- 10:00 Strefa Euro – indeks PMI dla usług
- 11:00 Strefa Euro – sprzedaż detaliczna
- 16:00 USA – raport ISM dla usług
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem „styczniowe odreagowanie”) jest już za nami. Statystycznie bowiem 26.01.2018 powinno się ono zakończyć, choć na przestrzeni wielu ostatnich lat zebranych danych, ten okres trwał nawet do połowy lutego. Jeśli jednak koniec tej fazy się potwierdzi, wchodzimy powoli w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może do 09.03.2018 zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9860. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego z ostatnich dni są wysokie.
EUR/PLN
Nadal podtrzymujemy sugestie zawarte w Raporcie Porannym, które sugerowały lekkie wybicie/małą korektę wzwyż wykorzystać do wymiany bieżących wpływów euro na PLN oraz jako punkt startowy dla sekwencji zabezpieczeń w dłuższym horyzoncie czasowym, które przedstawione zostały w Raporcie Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego.
USD/PLN
Kwotowania tej pary walutowej nieco się podniosły i są wyższe od poziomów z otwarcia dnia. Utrzymują nas w przekonaniu, iż warto rozważyć zakupy pod bieżące i przyszłe płatności w tej walucie, o czym wspominaliśmy w Raporcie Porannym. Warto jednak podkreślić, że kurs USD/PLN dotarł w rejon oporu (50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H znajduje się aktualnie w rejonie 4,3440 i stanowi barierę dla niedźwiedzi od kilku tygodni) i go testuje. Lepsze niż się spodziewano dane z rynku pracy wspierają aprecjację dolara.
GBP/PLN
Neutralne wartości oscylatora stochastycznego utrzymują się od rana dla wszystkich przedziałów czasowych dla tej pary i nie dają obecnie żadnych wyraźnych sygnałów dla zamykania pozycji walutowych.
EUR/USD
Poranne sygnały spadków potwierdziły się dzisiaj po publikacji miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy, ale korekcyjny ruch na południe jest dość ograniczony (około 50 punktów). Tym samym optymistyczne dane zza Oceanu i wzrost prawdopodobieństwa podwyżki w czerwcu (w marcu mamy niemal pewność, że ona nastąpi skoro szanse oceniane są na 99%), nie są wystarczającym powodem do zmiany trendu.