Raport popołudniowy
Poniedziałek, 5 lutego 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Publikacja indeksu PMI dla usług z Wielkiej Brytanii spowodowała dziś dalszą przecenę funta zwłaszcza wobec euro, co przy stabilnej złotówce zepchnęło kwotowania GBP/PLN poniżej 4,6800. Natomiast EUR/USD, czyli główna para światowego handlu oscyluje w rejonie 1,2400, choć popołudniu widać próby przełamania wsparć, a inwestorzy cierpliwie oczekują na jutrzejsze wieści w/s utworzenia koalicji w Niemczech. Ceny spot: EUR/USD 1,2400; EUR/PLN 4,1460; USD/PLN 3,3430; koszyk PLN 3,7445.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 6 lutego:
- 08:00 Niemcy – zamówienia w przemyśle
- 10:00 Niemcy – wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku
- 14:30 USA – bilans handlu zagranicznego
- 14:30 Kanda – bilans handlu zagranicznego
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem „styczniowe odreagowanie”) jest już za nami. Statystycznie bowiem 26.01.2018 powinno się ono zakończyć, choć na przestrzeni wielu ostatnich lat zebranych danych, ten okres trwał nawet do połowy lutego. Jeśli jednak koniec tej fazy się potwierdzi, wchodzimy powoli w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może do 09.03.2018 zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9860. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego z ostatnich dni są wysokie.
EUR/PLN
Tak jak wspominaliśmy w Raporcie Porannym umacniający się złoty i zejście kwotowań pary EUR/PLN poniżej 4,1500 w ciągu dnia może być dobrym momentem do zakupu euro, nie tylko pod potrzeby bieżące, ale i w horyzoncie kilku dni. Działania prosimy uzgadniać z opiekunem.
USD/PLN
Ważne impulsy poddane zostaną dla pary USD/PLN jutro ze strony rynków globalnych, dlatego Klientom zalecamy czujność, póki co z obecnych poziomów mogą korzystać importerzy – jednakże w horyzoncie nawet krótszym niż wskazaliśmy powyżej dla EUR/PLN.
GBP/PLN
Słabość funta otworzyła dziś dobrą okazję cenową pod bieżące i krótkoterminowe zakupy. Duża zmienność związana z negocjacjami brexitowymi musi iść w parze z nieustającą obserwacją kwotowań oraz zaleceń z naszych raportów i powiadomień przesyłanych kanałem SMS. Nie można jednak wykluczyć, że mimo sygnałów wyprzedania rynku dojdzie do pogłębienia spadków cen.
EUR/USD
Kwotowania tej pary zdają się obecnie konsolidować poniżej 1,2450, a od jutra spodziewamy się na rynku większych impulsów. Tym bardziej, że mamy do czynienia z próbami ataku na 50-okresową średnią kroczącą na wykresie 4H. Tymczasem pojawia się coraz więcej rynkowych prognoz, w których to najczęściej przejawiają się wyższe wartości, jak 1,2700 – 1,3000.