Raport popołudniowy
środa, 07 lutego 2017
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Jesteśmy na gorąco po decyzji i konferencji RPP, gdzie jeśli jest jakieś zdziwienie inwestorów, to tylko udawane. Stopy bez zmian, wydźwięk gołębi, miejscami wręcz do bólu, a zachowanie EURPLN to dalsze leżakowanie. Tymczasem trwa bój na EURUSD, ze zwrotnicą przy 1,23. Mamy już pierwsze pąki pokonania wsparcia, które tworzą dość rozległą przestrzeń do taktycznej korekty spadkowej. Cena spot: EUR/USD 1,2285; EUR/PLN 4,1640; USD/PLN 3,3900; koszyk PLN 3,7770
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na środę:
o Chiny – Bilans handlu zagranicznego
o 00:50 Japonia – Bilans płatniczy
o 08:00 Niemcy – Bilans handlu zagranicznego
o 09:00 Hiszpania – Produkcja przemysłowa
o 13:00 Wielka Brytania – Decyzja BoE ws. stóp procentowych
o 14:30 USA – Liczba wniosków dla bezrobotnych
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem „styczniowe odreagowanie”) jest już za nami. Statystycznie bowiem 26.01.2018 powinno się ono zakończyć, choć na przestrzeni wielu ostatnich lat zebranych danych, ten okres trwał nawet do połowy lutego. Jeśli jednak koniec tej fazy się potwierdzi, wchodzimy powoli w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może do 09.03.2018 zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9860. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego z ostatnich dni są wysokie.
EUR/PLN
Od 7 rano obserwujemy dzisiaj tendencję spadkową na rynku tej pary, ale jak na razie oscylator stochastyczny jedynie na wykresie 1H sygnalizuje wyprzedanie rynku. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie zmiany nie jest wykluczone, że jeszcze dzisiaj pojawią się niższe ceny, które podążają ku 50-okresowej średniej kroczącej, znajdującą się obecnie na wykresie 4H w rejonie 4,1510. Wtedy też może pojawić się sygnał kupna euro nawet na kilka dni naprzód.
USD/PLN
Sygnał kupna obserwujemy aktualnie na wykresie 1W i 1H, ale nieudana próba wybicia powyżej 50-okresowej średniej kroczącej, okupującej na wykresie 4H obecnie okolice 3,3400, która od 12 stycznia stanowi najbliższy opór, wskazuje na możliwość pojawienia się niższych cen. Tym samym podobnie jak na innych crossach z udziałem złotego mamy do czynienia z trendem spadkowym. Wiele jednak będzie zależeć od zachowania inwestorów na rynku EUR/USD.
GBP/PLN
Po okresie neutralnych wartości wskaźników stochastycznych, pojawiły się sygnały kupna, które widoczne są na wykresie 1H i 4H. Tym samym mimo powszechnego umocnienia złotego, warto rozważyć zakup funta na najbliższe potrzeby już teraz. Nie można bowiem wykluczyć, że już wkrótce funt zacznie się umacniać, co już teraz sygnalizuje na wykresie 4H EUR/GBP oraz GBP/USD, a tym samym GBP/PLN podąży na północ.
EUR/USD
Tendencja wzrostowa EUR/USD, którą obserwujemy od kilku miesięcy nadal jest w mocy, a najbliższym istotnym wsparciem pozostaje 50-okresowa średnia krocząca, która na wykresie 4H znajduje się obecnie w rejonie 1,2480. Plotka o porozumieniu w Niemczech pomiędzy ugrupowaniami politycznym wzmacnia euro i dotychczasowe wsparcie staje się trampoliną dla kursu tej pary. Widać jednak, że przed godziną 10:00 oscylator stochastyczny na wykresie 1H, 1D i 1W sygnalizuje wykupienie rynku, co zapowiada możliwość zatrzymania porannej tendencji.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.