Raport popołudniowy
Piątek, 9 lutego 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem uspokojenia emocji – ustabilizowały się kwotowania pary EUR/USD w paśmie 1,2245 – 1,2275. Próby podbicia rynku EUR/PLN były póki co również krótkotrwałe, a uspokojenie handlu przyniosło także spadek wartości funta. Poniedziałek to brak specjalnych danych makro, jednakże kolejne dni to bardzo bogaty kalendarz z publikacjami, co może dać rynkom impuls do pogłębiania korekty albo zmniejszenia zmienności wahań i niepewności wśród inwestorów. Ceny spot: EUR/USD 1,2275; EUR/PLN 4,1880; USD/PLN 3,4110; koszyk PLN 3,7990.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 12 lutego:
- Japonia – Dzień wolny
- Chiny – Podaż pieniądza M2
- 09:15 Szwajcaria – Inflacja konsumencka
- 20:00 USA – Budżet federalny
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC w/s stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem „styczniowe odreagowanie”) jest już za nami. Statystycznie bowiem 26.01.2018 powinno się ono zakończyć, choć na przestrzeni wielu ostatnich lat zebranych danych, ten okres trwał nawet do połowy lutego. Jeśli jednak koniec tej fazy się potwierdzi, wchodzimy powoli w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może do 09.03.2018 zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9860. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Tak jak wspominaliśmy w Raporcie Porannym – zwyżka kwotowań pary EUR/PLN powyżej 4,1900 może być dobrym poziomem dla eksporterów do dokonania zabezpieczeń w ślad za zaleceniami zawartymi w naszym Raporcie Specjalnym.
USD/PLN
Ważny powrót w okolice 3,4000 – 3,4200 może przynieść korzyść naszym eksporterom, jeśli zostaną przeprowadzone działania zabezpieczające sprzedaż na przyszłość, które sugerowaliśmy wcześniej.
GBP/PLN
Krótkoterminowe umocnienie funta to dobra okazja dla eksporterów. Przewidujemy nadal dużą zmienność i prosimy o zachowanie czujności oraz bieżące zapoznawanie się z treścią naszych raportów i powiadomień przesyłanych kanałem SMS.
EUR/USD
Kwotowania tej pary zdają się obecnie konsolidować poniżej 1,2300. Pojawiają się głosy, iż rynkowi gracze będą ponawiali próby sforsowania 1,2200 oraz niższych barier, celem powrotu do mocnego dolara, co silnie koreluje z oczekiwaniami na podwyżki stóp w USA przez FED. Prognozowane do tej pory wartości, jak 1,2700 – 1,3000 dla EUR/USD będą znów „w mocy”, gdy obecne zejście okaże się jedynie korektą.