Raport popołudniowy
Poniedziałek, 12 lutego 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Konsolidacja i uspokojenie to cechy dzisiejszego dnia handlu. Stabilizacja kwotowań głównych par walut, a także lekkie plusy i kolor zielony na giełdach mogą oznaczać, że panika opuściła inwestorów na dobre. Od jutra rynki otrzymają serię danych makro, co może ponownie wpłynąć na wzrosty zmienności. Ceny spot: EUR/USD 1,2255; EUR/PLN 4,1750; USD/PLN 3,4060; koszyk PLN 3,7900.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 13 lutego:
- 09:15 Szwajcaria – Inflacja producencka
- 10:30 Wielka Brytania – Inflacja konsumencka i producencka
- 14:00 Polska – Bilans płatniczy za grudzień
- 22:40 USA – Tygodniowa zmiana zapasów paliw
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC w/s stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem „styczniowe odreagowanie”) jest już za nami. Statystycznie bowiem 26.01.2018 powinno się ono zakończyć, choć na przestrzeni wielu ostatnich lat zebranych danych, ten okres trwał nawet do połowy lutego. Jeśli jednak koniec tej fazy się potwierdzi, wchodzimy powoli w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może do 09.03.2018 zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9860. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Obrona poziomu 4,2000 w ubiegłym tygodniu i dzisiejsze zejście na 4,1750 utrzymuje nas w przekonaniu, iż mamy niewątpliwie czas dla eksporterów do dokonania zabezpieczeń w ślad za zaleceniami zawartymi Raporcie Specjalnym. Tymczasem wskazania z rana dla importerów, że szanse na niższe ceny rosną, powoli się potwierdzają.
USD/PLN
Utrzymujemy się w przedziale 3,4000 – 3,4200, co zgodnie z tezami Raportu Specjalnego sugeruje utrzymanie czujności wśród eksporterów jak i importerów, co do dalszego kształtowania się trendu dla USD/PLN, będącego pochodną rozwoju sytuacji na rynku EUR/USD. Tym bardziej, że nie doszło jak na razie do przełamania figury 3,4000.
GBP/PLN
Krótkoterminowe osłabienie funta było dobrą okazją dla eksporterów. Obecne poziomy, czyli strefa 4,7100 – 4,7200 to okazja na importerów. Nadal prognozujemy znaczną zmienność dla tej pary i prosimy o zachowanie czujności oraz bieżące zapoznawanie się z treścią naszych raportów i powiadomień przesyłanych kanałem SMS.
EUR/USD
Na razie mamy brak specjalnych impulsów, stabilizacja, konsolidacja kwotowań i wyczekiwanie inwestorów. Nadal jednak na wykresie 1D mamy sygnał kupna, który nie przekłada się jak na razie na działania inwestorów. Losy tej pary walut, dalszy trend, gdzie rynki mogą pokierować ten kurs wpłyną na postrzeganie apetytu bądź awersji na ryzyko wśród inwestorów.