Raport popołudniowy
Poniedziałek, 19 lutego 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Pierwsza sesja walutowa w nowym tygodniu przebiegała spokojnie ze względu na brak Chin oraz USA i Kanady. Odnotowujemy jednakże spadek wartości euro przede wszystkim wobec dolara oraz jena. Nieomalże niezmienna pozostaje relacja EUR/GBP, a stabilną sesję odnotowuje także PLN. Już jutro mamy serię danych makro z naszej gospodarki, co przy pomyślnych wiatrach nadal będzie wpływać na umocnienie złotego. Ceny spot: EUR/USD 1,2380; EUR/PLN 4,1420; USD/PLN 3,3460; koszyk PLN 3,7440.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 20 lutego:
- Chiny – Dzień wolny
- Strefa Euro – Spotkanie ministrów finansów (Eurogrupa)
- 08:00 Niemcy – Inflacja producencka
- 08:00 Szwajcaria – Bilans handlu zagranicznego
- 10:00 Polska – Produkcja przemysłowa, ceny produkcji, wyniki sprzedaży detalicznej
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC w/s stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na lutowe szczyty z okolic 4,2010 (z 09.02.2018) trzeba było zaktualizować statystyki. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami istniała taka możliwość, gdyż na przestrzeni ostatnich lat okres ten trwał nawet do połowy lutego. Czekamy zatem na potwierdzenie, że wchodzimy w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Dzisiejsza sesja to stopniowe obniżanie kwotowań w ślad za zniżkującym EUR/USD. Podtrzymujemy zatem poranne zalecenie zakupów pod potrzeby bieżące. Działania prosimy uzgadniać z opiekunem.
USD/PLN
Dzisiejsza sesja przynosi zwyżkową tendencję kwotowań tej pary, co ma odzwierciedlenie w aprecjacji USD na świecie. Mimo sygnałów wykupienia rynku i wyraźnej aprecjacji złotego widocznej m.in. na rynku EUR/PLN, nie doszło jednak do korekcyjnych spadków. Jednakże zgodnie z tezami Raportu Specjalnego nadal sugerujemy utrzymanie czujności wśród eksporterów jak też importerów co do dalszego kształtowania się trendu dla USD/PLN, pochodzącego przede wszystkim od rozwoju sytuacji na głównym rynku EUR/USD.
GBP/PLN
Podobnie jak dla USD/PLN także mając ryzyko kursowe w tej walucie nieustannie zalecamy czujność oraz szukanie i wykorzystywanie okazji w zależności od poziomów kwotowań tej pary. Poranne sygnały i utrzymanie atrakcyjnych cen popołudniu utrzymują w mocy sugestie zakupu funtów na najbliższe potrzeby.
EUR/USD
Korekta kwotowań i spadek kursu poniżej 1,2380 spowodowały wejście wskazań oscylatorów w strefy neutralne (na wykresie 1W i 1D). Wobec możliwej kontynuacji takiej korekty warto rozważyć sprzedaż EUR na USD. Warto jednak zwrócić uwagę na bliskość wsparć krótkoterminowych, nie zapominając jednak o rysującej się na wykresie dziennym formacji pro spadkowej RGR.