Raport popołudniowy
Czwartek, 22 lutego 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Czwartkowa sesja walutowa przebiegała pod dyktando stopniowo umacniającego się dolara, co w przypadku zejścia kwotowań EUR/USD aż do 1,2260 miało uzasadnienie w słabszych odczytach danych makro. Jednocześnie inwestorzy przystąpili do wyprzedaży złotego i kwotowania EUR/PLN znalazły się powyżej 4,1850, a kwotowania USD/PLN zaliczyły w ciągu dnia poziomy powyżej 3,4100. Jednakże tuż po godzinie 15-tej odnotować należy nagły zwrot powyżej opisanego sentymentu. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2330; EUR/PLN 4,1780; USD/PLN 3,3890; koszyk PLN 3,7835.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na piętek 23 lutego:
- 08:00 Niemcy – PKB za 4 kwartał 2017
- 10:00 Polska – stopa bezrobocia
- 11:00 Strefa Euro – inflacja konsumencka
- 14:30 Kanada – inflacja konsumencka
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC w/s stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na lutowe szczyty z okolic 4,2010 (z 09.02.2018) trzeba było zaktualizować statystyki. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami istniała taka możliwość, gdyż na przestrzeni ostatnich lat okres ten trwał nawet do połowy lutego. Czekamy zatem na potwierdzenie, że wchodzimy w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Wzrost kursu tej pary do poziomu 4,1880 ponownie stwarza naszym zdaniem dobrą okazję dla eksporterów do dokonania sprzedaży bieżącej oraz dokonania zabezpieczeń zgodnie z tezami zawartymi dziś w Raporcie Porannym. Tym bardziej, że oscylator stochastyczny na wykresie 4H podtrzymuje sygnał wykupienia rynku, który wspiera popołudniowe odreagowanie.
USD/PLN
Podobnie jak dla pary EUR/PLN także dzisiaj mieliśmy tendencję zwyżkową kwotowań USD/PLN, co ma odzwierciedlenie w aprecjacji USD na świecie. Poranne sygnały wykupienia rynku potwierdzają się dopiero teraz, co może przynieść dalsze spadki cen, które od szczytu mają już wartość ponad 2 groszy.
GBP/PLN
Funt i specyfika negocjacji Brexitowych nadal pozostawiają inwestorów w niepewności, co do kształtowania się trendu i odszukania właściwych poziomów i realnej wartości GBP. Stąd nadal zalecamy czujność oraz szukanie i wykorzystywanie okazji w zależności od poziomów kwotowań tej pary. Tym bardziej, że wysokie wartości oscylatora stochastycznego utrzymują się na wykresie 4H oscylatora stochastycznego.
EUR/USD
Koniec dnia i nagła korekta kilkudniowego trendu – gdzie z poziomu 1,2270 mieliśmy nieoczekiwaną i bardzo gwałtowną zwyżkę kwotowań do 1,2330, utwierdza w przekonaniu, że poranne poziomy i zalecenia o dokonaniu stosownych transakcji z wykorzystaniem tychże poziomów były dobrym rozwiązaniem.