Raport popołudniowy
Poniedziałek, 26 lutego 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Pierwsza sesja w tym tygodniu nie różniła się specjalnie od tych z poprzedniego, gdzie główna para EUR/USD oddalając się od poziomu 1,2300 niesłychanie szybko znów do niego powraca. Równie krótka była próba odwrócenia trendu funta, bowiem w relacji EUR/GBP rynek wspina się na powrót powyżej 0,8800. Złoty bez żadnych wahań, utrzymuje się nieustannie na relatywnie mocnych poziomach. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2295; EUR/PLN 4,1720; USD/PLN 3,3940; koszyk PLN 3,7830.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 27 lutego:
- 10:00 Strefa Euro – Podaż pieniądza M3
- 11:00 Strefa Euro – Wskaźniki koniunktury gospodarczej
- 14:00 Niemcy – Inflacja konsumencka
- 14:30 USA – Zamówienia na dobra trwałego użytku, saldo obrotów towarowych
- 16:00 USA – Indeks zaufania konsumentów Conference Board
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC w/s stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na lutowe szczyty z okolic 4,2010 (z 09.02.2018) trzeba było zaktualizować statystyki. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami istniała taka możliwość, gdyż na przestrzeni ostatnich lat okres ten trwał nawet do połowy lutego. Czekamy zatem na potwierdzenie, że wchodzimy w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Utrzymujemy się i konsolidujemy powyżej poziomu 4,1700, ale poranne sygnały kupna euro w pełni były uzasadnione przy niższych cenach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niedzielne wybory we Włoszech mogą pchnąć kwotowania tej pary w kierunku 4,2000. Wtedy naszym zdaniem stworzy się ewentualna kolejna okazja dla eksporterów, by na tych poziomach dokonać sprzedaży i zabezpieczenia.
USD/PLN
Kwotowania USD/PLN popychane są przez rynek światowy, który szukając dalszego trendu oscyluje przy 1,2300. Nadal więc sugerujemy, by powyżej poziomu 3,4000 dokonywać zabezpieczenia wpływów, natomiast importerzy powinni obecnie korzystać z wyraźnie niższych poziomów. Prosimy o lekturę Raportów Specjalnych oraz ewentualnych powiadomień SMS.
GBP/PLN
Funt traci ponownie na wartości, co widoczne jest głównie na rynku EUR/GBP. Niesłychanie ważne wydaje się być piątkowe wystąpienie Pani Theresy May (premiera UK) na temat stanu negocjacji Brexitowych. Nadal zalecamy czujność oraz wykorzystywanie korzystnych dla siebie poziomów do wymiany bieżącej oraz zabezpieczeń na termin.
EUR/USD
Konsolidacja przy 1,2300 nadal nie podaje obecnie żadnych sygnałów do działań. Inwestorzy w kolejnych dniach otrzymywać będą serię istotnych danych makro, a także będą próbowali rozwikłać jaką decyzję podejmie FED w/s stóp procentowych w marcu.