Raport popołudniowy
Piątek, 2 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkową sesję na rynkach walutowych możemy określić mianem powrotu sentymentu inwestorów dla euro. Wartość wspólnej waluty wzrosła zarówno wobec dolara – kurs EUR/USD ponownie znalazł się powyżej 1,2300, jak również wobec GBP, gdzie kwotowania rynkowe znacząco przerosły poziom 0,8900. Złoty jedynie na krótko „otarł się” o 4,2000, by następnie powrócić w nieco mocniejsze rejony. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2300; EUR/PLN 4,1945; USD/PLN 3,4035; koszyk PLN 3,7990.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 5 marca:
- 09:45 Włochy – indeks PMI dla usług
- 09:50 Francja – indeks PMI dla usług
- 09:55 Niemcy – indeks PMI dla usług
- 10:00 Strefa Euro – indeks PMI dla usług
- 11:00 Strefa Euro – sprzedaż detaliczna
- 16:00 USA – raport ISM dla usług
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC w/s stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na lutowe szczyty z okolic 4,2010 (z 09.02.2018) trzeba było zaktualizować statystyki. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami istniała taka możliwość, gdyż na przestrzeni ostatnich lat okres ten trwał nawet do połowy lutego. Czekamy zatem na potwierdzenie, że wchodzimy w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Jak sugerowaliśmy w Raporcie Porannym – zbliżenie kwotowań tej pary do poziomów 4,19- 4,20 tworzy naszym zdaniem dobrą okazję dla eksporterów, by te poziomy wykorzystać do dokonania sprzedaży bieżącej i zabezpieczenia na przyszłość.
USD/PLN
Kwotowania USD/PLN popychane są przez rynek światowy, który szukając dalszego trendu oscyluje przy 1,2300. Nadal więc sugerujemy, by powyżej bariery 3,4000 dokonywać sprzedaży bieżącej i zabezpieczenia najbliższych wpływów, natomiast importerzy powinni obecnie czekać na wyraźnie niższe poziomy. Prosimy o lekturę Raportów Specjalnych oraz ewentualnych powiadomień SMS.
GBP/PLN
Funt traci ponownie, a niesłychanie ważne będzie wystąpienie Pani Theresy May na temat stanu negocjacji brexitowych z UE. Sugerujemy, by najwięcej zabezpieczeń obecnie dokonywać za pomocą nabytych opcji, bowiem przyniesie to najlepsze zabezpieczenie na termin wobec możliwego nawet 15-20 groszowego skokowego spadku lub wzrostu wartości tej waluty w zależności od interpretacji przez rynki ostatecznych ustaleń pomiędzy UK a UE. Ewentualne działania warto jednak konsultować.
EUR/USD
Dolar dziś traci na wartości, EUR zaś zyskuje – mamy powrót na 1,2300 i lustrzane odbicie ostatnich dwóch sesji. Tymczasem oscylator stochastyczny na wykresie 4H wszedł w strefę wykupienia, co sugeruje w najbliższym czasie spadek kursu tej pary.