Raport popołudniowy
Poniedziałek, 5 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Pojawiają się oceny, iż polityka dominować będzie na rynkach w tym tygodniu – oczekujemy na ostateczne wyniki wyborów we Włoszech, na utworzenie koalicji w rządzie Niemiec, a na plan pierwszy wysuwa się teraz możliwość wojny handlowej pomiędzy UE a USA po zapowiedzi wprowadzenia ceł przez USA, a ze strony Chin brak na razie oficjalnego stanowiska lub odpowiedzi. Na fali niepewności zyskuje złoto, natomiast kwotowania naszej waluty są relatywnie stabilnie, bowiem kurs EUR/PLN nadal oscyluje poniżej 4,2000. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2305; EUR/PLN 4,1970; USD/PLN 3,4100; koszyk PLN 3,8035.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 6 marca:
- 04:30 Australia – decyzja banku centralnego w/s stóp procentowych
- 09:15 Szwajcaria – inflacja konsumencka
- 16:00 USA – zamówienia w przemyśle, zamówienia na dobra trwałego użytku
- 16:00 Kanada – indeks Ivey PMI
- 22:40 USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw i ropy
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na lutowe szczyty z okolic 4,2010 (z 09.02.2018) trzeba było zaktualizować statystyki. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami istniała taka możliwość, gdyż na przestrzeni ostatnich lat okres ten trwał nawet do połowy lutego. Czekamy zatem na potwierdzenie, że wchodzimy w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Konsolidacja od kilku dni przy poziomach 4,1850 – 4,1950 tworzy naszym zdaniem dobrą okazję dla eksporterów, by te poziomy wykorzystać do dokonania sprzedaży bieżącej i zabezpieczenia na przyszłość, co potwierdza najnowszy Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego oraz sygnał wykupienia rynku na wykresie 4H.
USD/PLN
Uśpienie rynków światowych i utrzymywanie się kwotowań EUR/USD przy 1,2300 zdaje się zwykle sprzyjać złotemu, co wraz ze stabilizacją EUR/PLN poniżej 4,2000, przynosi w efekcie konsolidację kursu USD/PLN w pobliżu 3,4000, co naszym zdaniem może być dobrym poziomem dla importu w ramach pilnych płatności, o czym informowaliśmy poprzez serwis SMS dzisiaj rano.
GBP/PLN
Po wystąpieniu Premier May na temat stanu negocjacji Brexitowych z UE, funt stabilizuje swoją pozycję wobec euro na poziomie bliskim 0,8900. Dalsze losy GBP są niepewne, ale uważamy, iż obecny kurs powinien zostać wykorzystany przez importerów – zgodnie z zaleceniami przekazanymi w porannym SMS. Tym bardziej, że EUR/GBP sygnalizuje spadki.
EUR/USD
Kolejny już raz kwotowania tej pary dążą do poziomu równowagi przy 1,2300. Sprawy ceł, a także inne aspekty polityczne, a także komunikaty i działania głównych banków centralnych będą wpływać w najbliższych dniach i tygodniach na nastawienie inwestorów oraz ruchy tego kursu na rynku. Na razie jednak oscylator stochastyczny na wykresie 4H wspiera spadek cen, choć brakuje sygnału wykupienia.