Raport popołudniowy
środa, 07 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Środowa sesja nie wniosła niczego nowego do krajobrazu wykresów par złotowych, wierna kalka wczorajszych ruchów. Stopy procentowe rzecz jasna bez zmian, choć odważnie gołębi ton RPP, w ostatnich minutach spycha złotego na minima sesji intraday. Rynek EURUSD w rozterce, nie mogąc obrać jednego kierunku zmian, obecnie szuka poziomu równowagi przy okrągłym 1,2400. Cena spot: EUR/USD 1,2395; EUR/PLN 4,1925; USD/PLN 3,3825; koszyk PLN 3,7870
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na środę:
o Chiny – Bilans handlu zagranicznego
o 00:50 Japonia – Bilans płatniczy
o 00:50 Japonia – PKB
o 01:30 Australia – Bilans handlu zagranicznego
o 07:45 Szwajcaria – Stopa bezrobocia
o 08:00 Niemcy – Zamówienia w przemyśle
o 13:45 Euroland – Decyzja ECB ws. stóp procentowych
o 14:30 Euroland – Konferencja prasowa Mario Draghi
o 14:30 USA – Liczba wniosków dla bezrobotnych
o 16:00 USA – Indeks ISM dla przemysłu
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na lutowe szczyty z okolic 4,2010 (z 09.02.2018) trzeba było zaktualizować statystyki. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami istniała taka możliwość, gdyż na przestrzeni ostatnich lat okres ten trwał nawet do połowy lutego. Czekamy zatem na potwierdzenie, że wchodzimy w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Na rynku EURPLN obserwujemy utrzymanie się wskazań oscylatora stochastycznego 1D w obszarze wykupionego rynku, co sugeruje przeprowadzenie transakcji sprzedaży waluty zabezpieczającej ryzyko średnioterminowe.
USD/PLN
Obecnie na rynku USDPLN na wykresie 1H pojawił się sygnał wykupionego rynku co, może zachęcać inwestorów do zawarcia transakcji sprzedaży waluty na dzisiejsze potrzeby. Odwrotne wskazania płyną ze świec 4H, gdzie obserwujemy pojawienie się sygnału do kupna waluty na potrzeby tygodniowe.
GBP/PLN
Dziś na rynku GBPPLN na wykresach 1W i 4H pojawił się sygnał wyprzedanego rynku co, może zachęcać inwestorów do zawarcia transakcji kupna waluty. Szczególnie, że wartości pozostałych oscylatorów stochastycznych również znajdują się na dość niskich poziomach.
EUR/USD
Na rynku EURUSD dziś pojawiły się sygnały do sprzedaży waluty (świece 1W i 4H). Jest to sygnał do zabezpieczenia ryzyka długoterminowego oraz do sprzedaży waluty na tygodniowe potrzeby.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.