Raport popołudniowy
Piątek, 16 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowa sesja upływa pod znakiem nieznacznej aprecjacji dolara. Inwestorzy oczekują na FED, na podwyżkę stóp w dolarze, jednakże ekonomiści ostrzegają, iż mniej jastrzębia retoryka ze strony FED może studzić zapały na aprecjację dolara w większej skali, jak też niepewne dla USD będą losy uruchomionej niedawno cłami wojny handlowej. Pomimo niskiego odczytu inflacji złoty konsoliduje się wobec euro poniżej poziomu 4,2200. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2270; EUR/PLN 4,2160; USD/PLN 3,4350; koszyk PLN 3,8255.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 19 marca:
- 10:00 Polska – Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa
- 11:00 Strefa Euro – Bilans handlu zagranicznego
- 14:40 USA – Wystąpienie szefa FED z Atlanty
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na ubiegłotygodniowe szczyty z okolic 4,2160 trzeba będzie zaktualizować statystyki. Poprzednie wyliczenia wskazywały, że czekamy na potwierdzenie wejścia w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego były wysokie.
EUR/PLN
Dzisiejsze dane pomimo wymowy przeciw złotemu (o inflacji i o saldzie obrotów towarowych), nie spowodowały dalszych wzrostów EUR/PLN i wybicia powyżej 4,2200. Decydujący dla krystalizacji trendu będzie przyszły tydzień wraz z kończącą go oceną Polski przez agencję Moody’s.
USD/PLN
Dolar podlega presji aprecjacji lecz nie jest to silny trend, wręcz można mówić o „range tradingu”, który przy względnie stabilnej złotówce przenosi jedynie wahania pochodzące od pary EUR/USD. Podtrzymujemy osąd, iż obecny poziom jest dobry do sprzedaży bieżącej. Tym bardziej, że wskaźniki stochastyczne potwierdzają go nie tylko na wykresach USD/PLN, ale i EUR/USD.
GBP/PLN
Funt podlega stopniowemu, powolnemu umacnianiu, odbudowuje swoją wartość głównie do EUR, bowiem kwotowania pary EUR/GBP spadły już do poziomów 0,8820. Zalecane działania powinny wyglądać analogicznie jak w przypadku pary USD/PLN, co zostało sygnalizowane rano również poprzez wiadomość SMS.
EUR/USD
EUR/USD kończy handel na najniższym poziomie z całego tygodnia 1,2260, mimo, że oscylator stochastyczny wciąż na wykresie 4H utrzymuje się poniżej bariery 20 punktów. Zdaniem obserwatorów rynku ruch ten może być kontynuowany przed FEDem, a zejście nawet jeszcze o 1 cent niżej nie powinno być zaskoczeniem.