• Email
  • Home
    • Przewodnik
  • Raporty
    • Dzienne
    • Tygodniowe
    • Webinary
  • Notowania
    • Wycena Lokat Dwuwalutowych
    • Wielowymiarowa Analiza Techniczna
  • Wykresy
  • AceMarketU
  • Repozytor
  • Kontakt
  • Topografia rynku 2024-11-12
  • Raport poranny 2022-07-11
Search the site...
Home» Dzienne » Raport poranny 2018-03-19

Raport poranny 2018-03-19

Posted by Arkadiusz Wiśniewski - 19 marca 2018 - Dzienne

Raport poranny

Poniedziałek, 19 marca 2018

 

Autorzy:

Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK –  Jacka Maliszewskiego

Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców

Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym

Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym

Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym

 

 

Poniedziałkowy poranek przynosi nowe lokalne szczyty na rynku par z udziałem złotego, ale jednocześnie oscylatory stochastyczne sygnalizują wykupienie rynku na większości zakresów czasowych, co może zapowiadać korekcyjne zmiany. Towarzyszy temu wyraźna wyprzedaż akcji i wyczekiwanie na godzinę 10:00, gdy GUS przedstawi najnowsze dane o produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI. Dalsza część dnia jednak pozbawiona jest istotnych publikacji makroekonomicznych (poza bilansem handlu zagranicznego krajów strefy euro). Ceny spot: EUR/USD 1,2275; EUR/PLN 4,2210; USD/PLN 3,4390; koszyk PLN 3,8300.

Kalendarium

Najważniejsze wydarzenia na dziś:

  • 00:50 Japonia – Bilans handlu zagranicznego
  • 10:00 Włochy – Produkcja przemysłowa
  • 10:00 Polska – Produkcja przemysłowa
  • 10:00 Polska – Inflacja PPI
  • 11:00 Euroland – Bilans handlu zagranicznego
  • 11:00 Włochy – Bilans handlu zagranicznego

Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:

  • 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
  • 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s

Cykl roczny EUR/PLN

Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, ale kolejne lokalne szczyty (z poniedziałku rano z okolic 4,2200) wpływają na postrzeganie aktualnego obrazu technicznego EUR/PLN i aktualizację statystyki. Poprzednie wyliczenia wskazywały, że czekamy na potwierdzenie wejścia w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, co może mieć znacznie dla obecnej sytuacji złotego.


Wskazania oscylatora stochastycznego (z godziny 09:10)

(wskazania te dają sygnały do ZAMYKANIA długiej (eksporter) lub krótkiej (importer) pozycji walutowej)

Wskazania oscylatora (stochastic)
1 Week 1 Day 4 Hour 1 Hour
Wartość Sygnał Wartość Sygnał Wartość Sygnał Wartość Sygnał
EUR/PLN 99 99 99 90
SELL SELL SELL SELL
USD/PLN 45 95 99 95
BRAK SELL SELL SELL
GBP/PLN 99 99 99 99
SELL SELL SELL SELL
EUR/USD 65 40 10 40
BRAK BRAK BUY BRAK

 

– sygnał kupna poniżej 20 punktów (importer kupuje walutę na płatności importowe)

– sygnał sprzedaży powyżej 80 punktów (eksporter sprzedaje walutę z przychodów eksportowych)

Terminy i nominały transakcji:

– 1Week – sygnał dla producentów, średnio dwa razy w roku, duży nominał, nabyte opcje PUT lub CALL

– 1Day – sygnał dla firm handlowych; sygnał krótkoterminowy, raz na 6-8 tygodni, mały nominał, forwardy

– 4Hour – sygnał dla transakcji spot, raz na tydzień

– 1Hour – sygnał dla transakcji spot, raz na dobę

 

EUR/PLN

Poranne szczyty powyżej 4,2200 idą jednocześnie w parze z sygnałem wykupienia rynku na wszystkich przedziałach czasowych oscylatora stochastycznego, co może zapowiadać już wkrótce korekcyjne spadki kursu EUR/PLN. Zanim to jednak nastąpi musimy jeszcze poczekać na potwierdzenie tego ruchu. Warto zauważyć, że tak silny sygnał na wykresie 1W pojawił nam się pod koniec listopada 2016 roku oraz pod koniec września 2017 roku, co przyniosło przynajmniej kilkunastogroszowy spadek cen w ciągu następnych kilku miesięcy handlu. Dlatego warto rozważyć kolejne działania sprzedażowe euro.

USD/PLN

Poniedziałkowa sesja przynosi test okolic 3,4400, co oznacza bliskość ekstremum z 1 marca (3,4460). Warto jednak zwrócić uwagę, że na większości wykresów oscylatora stochastycznego widać wysokie wartości tego wskaźnika, co wspiera odreagowanie. Jest to o tyle prawdopodobne, że również oscylator stochastyczny na wykresie 4H EUR/USD wskazuje na osłabienie amerykańskiej waluty. Wiele zatem wskazuje na możliwość korekty jeszcze w tym tygodniu.

GBP/PLN

Wskaźniki stochastyczne jeszcze wyraźniej niż na innych parach z udziałem PLN sygnalizują na wykresach GBP/PLN wykupienie rynku i możliwość aprecjacji złotego. Tym samym warto sprzedać funty z rachunku, a nawet rozważyć krótkoterminowe zabezpieczenie eksportu. Co ciekawe tylko EUR/GBP wspiera ten scenariusz, gdyż oscylator stochastyczny GBP/USD na wykresie 4H jak na razie znajduje się w strefie neutralnej.

EUR/USD

Poranne zmiany na rynku EUR/USD, podobnie jak w piątek zatrzymały się jak na razie w rejonie 1,2260, co przy wyraźnym sygnale oscylatora stochastycznego na wykresie 4H może oznaczać bazę ku korekcyjnym wzrostom. Nie można jednak zapominać, że już za kilka dni może nastąpić podwyżka stóp procentowych w USA, co wpływać może na ocenę inwestorów. Tymczasem należy brać pod uwagę, że rynek zaczął wcześniej dyskontować ten ruch FED i jeśli to się potwierdzi, dalsza aprecjacja może zostać zatrzymana.

 

Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.

Aplikacje

Informacje Rynkowe

Kalkulator Dwu-Walutowy

(c) 2013 DMK Portal - Web Design by DMK