Raport popołudniowy
Poniedziałek, 19 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Poniedziałkowa sesja jest kontynuacją umocnienia GBP, bowiem negocjator UE z Wielką Brytanią w/s Brexitu stwierdza, że większość elementów jest już uzgodnione. Kurs EUR/GBP wobec tego oscyluje obecnie w rejonie 0,8750. Handel na złotym pozostaje stabilny, a presja osłabiania PLN zostaje powstrzymana przez korektę prognoz wzrostu polskiego PKB przez OECD na rok 2018 i 2019. Pamiętajmy o piątkowej ocenie ratingu Polski przez Moody’s, a tymczasem inwestorzy oczekując na środowy FED, znów pchają EUR/USD powyżej 1,2300. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2315; EUR/PLN 4,2160; USD/PLN 3,4230; koszyk PLN 3,8195.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 20 marca:
- 10:00 Polska – Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa
- 11:00 Strefa Euro – Bilans handlu zagranicznego
- 14:40 USA – Wystąpienie szefa FED z Atlanty
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, ale kolejne lokalne szczyty (z poniedziałku rano z okolic 4,2200) wpływają na postrzeganie aktualnego obrazu technicznego EUR/PLN i aktualizację statystyki. Poprzednie wyliczenia wskazywały, że czekamy na potwierdzenie wejścia w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, co może mieć znacznie dla obecnej sytuacji złotego.
EUR/PLN
Utrzymywanie się kwotowań EUR/PLN poniżej 4,2200 oraz rewizja prognoz wzrostu PKB Polski przez OECD, utwierdza nasze stanowisko z początku dnia, by rozważyć przygotowania do dalszych działań mających zabezpieczyć ryzyko kursowe firm eksporterów.
USD/PLN
W ślad za ruchem wzwyż kursu EUR/USD do 1,2300, a następnie do 1,2320, spada kurs dolara za PLN. Stabilność złotego zdaje się potwierdzać poranną prognozę o możliwej korekcie i ewentualnym osłabieniu dolara.
GBP/PLN
Funt zalicza stopniowo coraz wyższe poziomy, zarówno do EUR jak też do USD. Ważne detale porozumienia Brexitowego nadal nie są znane, jednakże obecne wzrosty kwotowań powinny być wykorzystane naszym zdaniem do sprzedaży bieżącej oraz zabezpieczeń krótkich terminów.
EUR/USD
Inwestorom ponownie udało się „wyciągnąć” kurs tej pary powyżej 1,2300 z minimów, jakie zostały osiągnięte w piątek przed weekendem, a gołębie wypowiedzi członków FED mogą spowodować, że rynek może chcieć kontynuować ten ruch, pomimo znacznych szans na podwyżkę stóp w USD w środę przez FOMC.