Raport popołudniowy
Środa, 21 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
W Europie przeważają dzisiaj spadki na giełdach, co nie przeszkadza WIG20 wspinać się ku poziomom z piątku i pozytywnemu otwarciu sesji za Oceanem. Tymczasem w oczekiwaniu na skutki kończącego się dzisiaj posiedzenia FOMC, EUR/USD próbuje przebić 1,2300, a pary z udziałem złotego notują nowe lokalne maksima. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2285; EUR/PLN 4,2370; USD/PLN 3,4480; koszyk PLN 3,8425.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na czwartek 22 marca:
- 01:30 Japonia – Indeks PMI dla przemysłu
- 09:00 Francja – PMI dla przemysłu oraz usług
- 09:30 Niemcy – PMI dla przemysłu oraz usług
- 10:00 Euroland – Bilans płatniczy
- 10:00 Niemcy – Indeks instytutu IFO
- 10:00 Euroland – PMI dla przemysłu oraz usług
- 10:30 Wielka Brytania – Sprzedaż detaliczna
- 13:00 Wielka Brytania – Decyzja BoE ws. stóp procentowych
- 13:30 USA – Liczba wniosków dla bezrobotnych
- 14:45 USA – PMI dla przemysłu oraz usług
- 15:00 USA – Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 21-03-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych (wysokie prawdopodobieństwo podwyżki)
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, ale kolejne lokalne szczyty wpływają na postrzeganie aktualnego obrazu technicznego EUR/PLN i aktualizację statystyk. Poprzednie wyliczenia wskazywały, że czekamy na potwierdzenie wejścia w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, co może mieć znacznie dla obecnej sytuacji złotego.
EUR/PLN
Poranne wskazania oscylatora stochastycznego nadal nie mają potwierdzenia w rzeczywistym kursie EUR/PLN i mimo niewielkiej korekty nadal obserwujemy wysokie ceny na rynku tej pary. Warto wziąć pod uwagę, że na większości zakresów czasowych mamy do czynienia z sygnałem wykupienia, a wieczorem czeka nas ważne wydarzenie zza Oceanu, które może mieć istotny wpływ na wycenę EUR/PLN.
USD/PLN
Sygnały sprzedaży, które rano pojawiły się na wykresie dziennym oraz 4H, podobnie jak w przypadku EUR/PLN nie mają jak na razie przełożenia na realne zachowanie inwestorów. Tutaj jednak istotna jest wycena EUR/USD i oczekiwanie na wieczorny komunikat FOMC oraz projekcje makroekonomiczne FED. Nadal zatem obserwujemy rejon 3,4500 i wysokie wartości oscylatora stochastycznego.
GBP/PLN
Oscylator stochastyczny na wszystkich zakresach czasowych tej pary utrzymuje się powyżej bariery 80 punktów, co podtrzymuje sugestie sprzedaży funtów. Jednak dalsze spadki EUR/GBP oraz próby przebicia oporów na rynku GBP/USD, generują ryzyko dalszej aprecjacji GBP wobec innych walut.
EUR/USD
Aktualnie brak jest wskazań oscylatora stochastycznego, a poranny sygnał kupna (z wykresu 1D) szuka wciąż potwierdzenia. Za kilka godzin jednak możemy poznać kierunek dalszych zmian, po komunikacie FOMC oraz konferencji prasowej władz monetarnych USA. Nie wystarczy bowiem prawie pewna podwyżka stóp procentowych, ale bowiem projekcje makroekonomiczne oraz przesłanki co do ścieżki dalszych ruchów FED, będą wyznacznikiem wyceny dolara.