Raport popołudniowy
Czwartek, 22 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Czwartkowa sesja charakteryzowała się korekcyjnym umocnieniem złotego oraz zatrzymaniem wzrostów EUR/USD, które zostały zainicjowane wczoraj wieczorem. Warto jednak zwrócić uwagę na rynek EUR/GBP, gdzie kolejna próba spadków poniżej 0,8700, podobnie jak w grudniu 2017 roku oraz w styczniu tego roku, zakończyła się jak na razie fiaskiem, co zatrzymało wzrosty GBP/PLN powyżej 4,8600. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2320; EUR/PLN 4,2210; USD/PLN 3,4250; koszyk PLN 3,8230.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na piątek 23 marca:
- Polska – Decyzja Moody’s ws. ratingu
- 00:30 Japonia – Inflacja CPI
- 13:30 Kanada – Sprzedaż detaliczna i inflacja CPI
- 13:30 USA – Zamówienia na dobra trwałego użytku
- 15:00 USA – Sprzedaż nowych domów
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 23-03-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez agencję Moody’s
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, ale kolejne lokalne szczyty wpływają na postrzeganie aktualnego obrazu technicznego EUR/PLN i aktualizację statystyk. Poprzednie wyliczenia wskazywały, że czekamy na potwierdzenie wejścia w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, co może mieć znacznie dla obecnej sytuacji złotego.
EUR/PLN
Poranne sygnały kupna euro wciąż pozostają w mocy, ale mimo niskich wartości oscylatora stochastycznego na wykresie 4H i 1H, obserwujemy wciąż niskie ceny EUR/PLN (z okolic 4,2200). Warto ponadto zwrócić uwagę, że korekcyjne spadki kursu tej pary zatrzymały się w rejonie 50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H znajduje się aktualnie w pobliżu 4,2160 i stanowi od prawie miesiąca ważne wsparcie krótkoterminowe.
USD/PLN
Poranny sygnał kupna dolarów, który przedstawiliśmy dodatkowo odpowiednim SMSem, potwierdził się i po wygenerowaniu minimum z okolic 3,4100 mamy do czynienia z prawie dwugroszowym odreagowaniem. Jest to przede wszystkim konsekwencja spadków EUR/USD oraz brakiem kontynuacji aprecjacji złotego.
GBP/PLN
EUR/GBP ponownie zaatakował okolice 0,8700, ale podobnie jak w grudniu ubiegłego roku oraz pod koniec stycznia, nie było to trwałe przełamanie. Dalszej aprecjacji funta sprzyja zmiana nastawienia członków BoE (zmniejsza się liczba osób chcących utrzymać dotychczasowy koszt pieniądza), co może przynieść wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Tym samym ryzyko wzrostów GBP/PLN rośnie, choć dzisiejszy atak na 4,8600 został powstrzymany.
EUR/USD
Sygnalizowana rano sprzedaż EUR/USD znalazła swoje uzasadnienie w rozwoju wypadków, które nastąpiły wraz z upływem dzisiejszej sesji. Tym samym ponownie zbliżamy się do poziomu 1,2300, po korekcie, która w czwartek jak na razie przyjęła wartość prawie 80 punktów. Tymczasem oscylator stochastyczny wraca do strefy neutralnej na większości zakresów czasowych.