Raport popołudniowy
Piątek, 23 marca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowe kwotowania Eur/Usd pokazują jak mocno sinusoida na wykresie tej pary oplata poziom 1,2300. Obserwowane były nawet próby wybicia kursu tej pary powyżej 1,2350, jednakże należy pamiętać, iż kolejny, przedświąteczny tydzień będzie odznaczał się mniejszą aktywnością inwestorów. Z pewnością będziemy obserwować próby umocnienia funta brytyjskiego, gdzie majowa podwyżka traktowana jest za pewną, a obecne kwotowania pary Eur/Gbp oscylują nieznacznie powyżej 0,8700. Złoty przez cały dzień pozostaje stabilny do głównych walut w oczekiwaniu na decyzję Agencji Moody’s w/s ratingu dla polskiej gospodarki. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2340; EUR/PLN 4,2270; USD/PLN 3,4250; koszyk PLN 3,8260.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 20 marca:
- 08:45 Francja – PKB za 4 kwartał 2017
- 10:30 Niemcy – wystąpienie szefa Bundesbanku
- 16:30 USA – indeks Dallas Fed dla przemysłu
- Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, choć ze względu na lutowe szczyty z okolic 4,2010 (z 09.02.2018) trzeba było zaktualizować statystyki. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami istniała taka możliwość, gdyż na przestrzeni ostatnich lat okres ten trwał nawet do połowy lutego. Czekamy zatem na potwierdzenie, że wchodzimy w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, a zatem szanse na kontynuację aprecjacji złotego są wysokie.
EUR/PLN
Poranne otwarcie rynku, jak sugerowaliśmy było dobrą okazją do zakupu, jednakże konsolidacja poniżej 4,2300 może oznaczać powrót złotego na mocniejszą stronę. Przy niezmienionej ocenie Polski przez Moody’s przewidujemy, iż złoty będzie pozostawał w paśmie 4,2000-4,2500.
USD/PLN
W ślad za nieznacznym ruchem wzwyż kursu Eur/Pln, także i dolar po południu jest wyżej wobec porannego otwarcia. Podążając za wahaniami Eur/Usd, kurs tej pary powinien oscylować pomiędzy 3,4000 a 3,45000
GBP/PLN
Wartość funta jest niewątpliwie zależna od ustaleń porozumienia pomiędzy UE a Wielką Brytanią w/s Brexitu. Ostatnia sesja umocnienia po Banku Anglii może być nadal kontynuowana, a dynamika zmian wartości GBP może wzrosnąć, gdy inwestorzy otrzymają rzetelne informacje na temat warunków wyjścia UK z UE.
EUR/USD
Inwestorzy najbezpieczniej czują się, gdy kurs tej pary jest zakotwiczony na 1,2300. Tu ostatnio wygasło wiele opcji oraz równoważą się zlecenia zakupu i sprzedaży stron, które obawiają się utraty siły dolara wobec wojen handlowych z tymi, które stawiają na wyższą stopę zwrotu dzięki podwyżkom stóp w dolarze.