Raport popołudniowy
Poniedziałek, 9 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Stabilizacja i umocnienie złotego to podsumowanie dzisiejszej sesji na rynkach. Stabilny kurs EUR/PLN przekłada się na spadek notowań USD/PLN do poziomu 3,4000, bowiem na świecie inwestorzy oddają dolara po mieszanych danych, a ponadto panuje niepewność co do napięć handlowych i widmo bessy zajrzało na rynki towarowe. Z drugiej strony pogłoski o możliwej dewaluacji juana przez Chiny mogą napędzać popyt na CHF, JPY i USD. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2325; EUR/PLN 4,1945; USD/PLN 3,4035; koszyk PLN 3,7990.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 10 kwietnia:
- 08:45 Francja – Produkcja przemysłowa
- 10:00 Włochy – Produkcja przemysłowa
- 14:00 USA – Inflacja producencka
- 16:00 USA – Zapasy hurtowników
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 13-04-2018 Polska – Decyzja S&P ws. ratingu
- 26-04-2018 Euroland – Posiedzenie ECB
- 27-04-2018 USA – PKB za I kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, ale kolejne lokalne szczyty wpływają na postrzeganie aktualnego obrazu technicznego EUR/PLN i aktualizację statystyki. Poprzednie wyliczenia wskazywały, że czekamy na potwierdzenie wejścia w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, co może mieć znacznie dla obecnej sytuacji złotego. Tym bardziej, że powoli kończy się okres statystycznie silnego złotego i już za kilka tygodni powinniśmy zacząć obserwować próby osłabienia naszej rodzimej waluty.
EUR/PLN
Pozostajemy przez całą sesję w przedziale 4,1900 – 4,2000. Inwestorzy podtrzymując popyt na polskie papiery skarbowe, stabilizują sytuację na rodzimym rynku walutowym. Brak na razie zdecydowanych czynników, które mogłyby zepchnąć kwotowania tej pary do 4,1700 lub niżej, jednakże zalecamy, by eksporterzy utrzymywali wysoki stopień zabezpieczeń dla sprzedaży wpływów w euro, a importerzy sukcesywnie realizowali bieżące płatności.
USD/PLN
Stabilna złotówka zyskała na tracącym dolarze i kwotowania tej pary ponownie zagościły w rejonie 3,4000, co potwierdziło nasze ubiegłotygodniowe sugestie dla eksporterów. Obecne poziomy powinny zostać wykorzystane do zakupów bieżących, spłat kredytów w rachunkach bieżących oraz do zabezpieczeń na krótkie terminy.
GBP/PLN
Rynek EUR/GBP zaczyna coraz śmielej zbliżać się i testować przejście przez bardzo ważny poziom 0,8700. Paliwem jest oczekiwana na maj podwyżka stóp procentowych w UK, jak również wynegocjowanie przez Wielką Brytanię dobrych warunków Brexitu. Za obronieniem tego poziomu przemawiają zaś słabe odczyty danych makroekonomicznych oraz wskaźniki stochastyczne.
EUR/USD
Pozostając w zgodzie z tezami najnowszego Raportu Specjalnego, sentyment inwestorów okaże swoje przełożenie na wielomiesięczny trend dopiero gdy kurs tej pary złamie 1,2150 w dole, lub 1,2550 na górze. Dzisiejsze rozczarowanie danymi zakończyć się może konsolidacją przy 1,2300 choć wybicie powyżej oporu generuje ryzyko kontynuacji wzrostów podczas poniedziałkowej sesji.