Raport popołudniowy
wtorek, 10 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Wtorkowa sesja upływa pod dyktando wyostrzonego apetytu na ryzyko, co naturalnie sprzyja polskiemu złotemu. Pary złotowe, dość miękko przebijają kolejne wsparcia, w czym pomaga rosnący kurs EURUSD. Jutro decyzja RPP, gdzie trwają zakłady o stopień gołębich tonów w komunikacie po posiedzeniu. Cena spot: EUR/USD 1,2360; EUR/PLN 4,1860; USD/PLN 3,3880; koszyk PLN 3,7870
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na środę:
o Polska – Decyzja RPP ws. stóp procentowych
o 03:30 Chiny – Inflacja CPI i PPI
o 10:30 Wielka Brytania – Bilans handlu zagranicznego
o 10:30 Wielka Brytania – Produkcja przemysłowa
o 14:30 USA – Inflacja CPI
o 16:00 Polska – Konferencja prasowa RPP
o 20:00 USA – Protokół z ostatniego posiedzenia FOMC
o 20:00 USA – Budżet federalny
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 26-04-2018 Euroland – Posiedzenie ECB
- 27-04-2018 USA – PKB za I kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z Raportami Specjalnymi Pana Jacka Maliszewskiego kolejna faza cyklu rocznego (tym razem odreagowanie z początku roku) jest już za nami, ale kolejne lokalne szczyty wpływają na postrzeganie aktualnego obrazu technicznego EUR/PLN i aktualizację statystyki. Poprzednie wyliczenia wskazywały, że czekamy na potwierdzenie wejścia w etap „wiosennego umocnienia złotego”, który może potrwać nawet do 08.04.2018 i zaowocować spadkiem kursu EUR/PLN nawet w rejon 3,9940. W zebranych danych z ostatnich 23 lat tylko dwukrotnie nie pojawiła się ta faza cyklu rocznego, co może mieć znacznie dla obecnej sytuacji złotego. Tym bardziej, że powoli kończy się okres statystycznie silnego złotego i już za kilka tygodni powinniśmy zacząć obserwować próby osłabienia naszej rodzimej waluty.
EUR/PLN
Na rynku EURPLN obserwujemy pojawienie się sygnału SELL płynącego ze świec 4H i 1H. Wskazania te sugerują zawarcie transakcji sprzedaży na potrzeby dzisiejsze oraz tygodniowe. Sugerujemy aby każdą nową transakcję konsultować z bezpośrednim opiekunem.
USD/PLN
Na rynku USDPLN obserwujemy pojawienie się sygnału SELL płynącego ze świec 1H. Wskazania te sugerują zawarcie transakcji sprzedaży na dzisiejsze potrzeby. Sugerujemy jednak aby każdą nową transakcję konsultować z bezpośrednim opiekunem.
GBP/PLN
Na rynku GBPPLN obserwujemy pojawienie się sygnału SELL płynącego ze świec 1W, 4H i 1H. Wskazania te sugerują zawarcie transakcji zabezpieczającej ryzyko długoterminowe oraz transakcji sprzedaży waluty na tygodniowe potrzeby. Sugerujemy aby każdą nową transakcję konsultować z bezpośrednim opiekunem.
EUR/USD
Na rynku EURUSD obserwujemy pojawienie się sygnału SELL płynącego ze świec 4H. Wskazania te sugerują zawarcie transakcji sprzedaży waluty na potrzeby tygodniowe. Sugerujemy jednak aby każdą nową transakcję konsultować z bezpośrednim opiekunem.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.