Raport popołudniowy
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Gorszy od oczekiwań odczyt indeksu NY Empire State spowodował, iż kurs EUR/USD objął kierunek północny i rynek może ponownie testować barierę 1,2400. Inwestorów czekają mocne zmagania, bowiem aktualna wycena podwyżki stóp przez FED w czerwcu wynosi już 98%. Należy zauważyć nieznaczny odwrót inwestorów od funta – kurs EUR/GBP zawrócił w kierunku 0,8650. Zgodnie z oczekiwaniami, po ocenie Agencji S&P – rodzimy rynek przyjmując popyt inwestorów sprawia, iż złoty sukcesywnie umacnia się. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2390; EUR/PLN 4,1570; USD/PLN 3,3550; koszyk PLN 3,7560.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 17 kwietnia:
- 04:00 Chiny – PKB za I kw. 2017, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna
- 06:30 Japonia – Produkcja przemysłowa
- 10:30 Wielka Brytania – Stopa bezrobocia, sytuacja na rynku pracy
- 11:00 Niemcy – Indeks instytutu ZEW
- 15:15 USA – Produkcja przemysłowa, wykorzystanie mocy produkcyjnych
- USA – wystąpienia publiczne szefów FED
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 26-04-2018 Strefa Euro – Posiedzenie ECB
- 27-04-2018 USA – PKB za I kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z ostatnim Raportem Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego mimo anomalii związanych z zachowaniem inwestorów w marcu (11-groszowa fala wzrostów EUR/PLN) nadal jesteśmy w fazie wiosennego umocnienia złotego, która nie weszła jeszcze w finalny etap. Aby do końca kwietnia zrealizował się jednak ten scenariusz potrzebne jest spełnienie wielu czynników, ale nadal możliwe jest pogłębienie ostatnich dołków na rynku EUR/PLN. Aktualizacja statystyk sugeruje, że obecna fala aprecjacji złotego może potrwać do 27 kwietnia i przynieść spadek cen nawet w rejon 4,1315, co znacząco modyfikuje poprzednie wyliczenia.
EUR/PLN
Zgodnie z naszymi przewidywaniami, dzień po dniu mamy coraz niższe poziomy tej pary. Eksporterzy posiadający sugerowane zabezpieczenia mogą obecnie spokojnie obserwować aktualny trend, dla importerów – w ślad za Raportem Porannym – zalecamy zakupy tylko pod bieżące płatności w oczekiwaniu na silniejsze działania przy niższych cenach. Tymczasem sygnały ze wskaźników stochastycznych zachęcają do zakupu euro na najbliższe dni.
USD/PLN
Osłabienie dolara i ruch w kierunku północnym na rynku EUR/USD spowodowało także przecenę kursu USD/PLN, a tym samym sugerujemy, by importerzy (podobnie jak dla EUR/PLN) korzystając z obecnych poziomów dokonywali zakupów bieżących, a gdy rynek będzie dalej zsuwał się w kierunku 3,3100 – by rozważyli dokonanie zabezpieczeń na krótkie terminy (od 2 do 4 tygodni).
GBP/PLN
Umacniający się funt brytyjski powinien zyskiwać także w kwotowaniu pary GBP/PLN. Tak się jednakże nie dzieje, bowiem równolegle umacnia się złoty – pozostawiając tym samym kurs tej pary praktycznie na niezmienionych poziomach. Uważamy, iż importerzy powinni rozważać systematyczne zabezpieczenia jak tylko kurs GBP/PLN spadnie poniżej 4,8000. Spadek notowań EUR/GBP poniżej 0,8700 zdaje się bowiem otwierać drogę do dalszej aprecjacji funta, a tym samym ruch powrotny GBP/PLN w kierunku 5,0000 w kolejnych miesiącach jest możliwy.
EUR/USD
Brak obecnie przesłanek by kurs tej pary mógł przybrać określony trend. Efekt zapowiadanych podwyżek może zagrać w późniejszym terminie, a obecnie inwestorzy muszą oszacować skalę zysków i strat nowego embarga na Rosję, nowych ceł i działań odwetowych ze strony Chin, na uważnej obserwacji eskalującego konfliktu w Syrii kończąc. Na razie jednak obserwujemy sygnały wykupienia rynku (na wykresie 4H), co w połączeniu z udaną obroną szczytów z 11 kwietnia może wywołać odreagowanie i wzrost wartości dolara.