Raport popołudniowy
Środa, 18 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Środowe popołudnie przynosi symboliczne wzrosty indeksów giełdowych w Europie oraz zatrzymanie korekcyjnych wzrostów par złotowych, które obserwowaliśmy przez większość sesji. Wyjątkiem pozostaje kurs GBP/PLN, który dzięki globalnemu osłabieniu funta, podąża na południe w kierunku 4,7800. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2385; EUR/PLN 4,1640; USD/PLN 3,3610; koszyk PLN 3,7625.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na czwartek 19 kwietnia:
- 03:30 Australia – Stopa bezrobocia
- 10:00 Euroland – Bilans płatniczy
- 10:00 Polska – Produkcja przemysłowa
- 10:00 Polska – Inflacja PPI
- 10:30 Wielka Brytania – Sprzedaż detaliczna
- 14:30 USA – Indeks FED z Filadelfii
- 14:30 USA – Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
- 16:00 USA – Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 26-04-2018 Strefa Euro – Posiedzenie ECB
- 27-04-2018 USA – PKB za I kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z ostatnim Raportem Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego mimo anomalii związanych z zachowaniem inwestorów w marcu (11-groszowa fala wzrostów EUR/PLN) nadal jesteśmy w fazie wiosennego umocnienia złotego, która nie weszła jeszcze w finalny etap. Aby do końca kwietnia zrealizował się jednak ten scenariusz potrzebne jest spełnienie wielu czynników, ale nadal możliwe jest pogłębienie ostatnich dołków na rynku EUR/PLN. Aktualizacja statystyk sugeruje, że obecna fala aprecjacji złotego może potrwać do 27 kwietnia i przynieść spadek cen nawet w rejon 4,1315, co znacząco modyfikuje poprzednie wyliczenia.
EUR/PLN
Korekcyjne wzrosty na rynku tej pary, które rozpoczęły się wczoraj rano doprowadziły dzisiaj do krótkotrwałego testu 4,1730, ale dalsza wspinaczka cen jak na razie zakończyła się i sygnał wykupienia rynku sprzed kilku godzin wspiera powrót na południe. Na razie jednak mimo spadku wartości oscylatora stochastycznego na wykresie 4H brakuje wskazań co do zamykania pozycji walutowych.
USD/PLN
Niskie wartości oscylatora stochastycznego utrzymują się jedynie na wykresie 1D, ale odreagowanie, zainicjowane we wtorek, zakończyło się jak na razie w okolicach 3,3770. Dzisiejsze popołudnie sprzyja kontynuacji spadków, które obserwujemy od kilku dni, co może doprowadzić do spadku ponownie w kierunku 3,3500.
GBP/PLN
Korekcyjna wyprzedaż funta, która na wykresie EUR/GBP doprowadziła do pojawienia się cen z okolic 0,8720, wpłynęła na zmiany na rynku GBP/PLN, gdzie obserwujemy spadek kursu poniżej 4,7800. Widać jednak sygnały wyprzedania rynku na wykresie 1H, 4H i 1D, co może mieć wpływ na dalsze losy tej pary w tym tygodniu. Warto zatem rozważyć zakup funtów na bieżące potrzeby, co sygnalizujemy w wiadomości SMS skierowanej do importerów.
EUR/USD
Na rynku tej pary oscylator stochastyczny sygnalizuje sprzedaż EUR za USD (na wykresie 1H i 1D), a tym samym nie można wykluczyć, że kolejna próba ataku na 1,2400 zakończy się fiaskiem. Nadal jednak nie ma potwierdzenia na wykresie 4H, a zatem spadek cen w kierunku 50-okresowej średniej kroczącej, znajdującej się aktualnie w pobliżu 1,2345, nadal stoi pod znakiem zapytania.