Raport popołudniowy
Czwartek, 19 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Słabsze od oczekiwań publikacje z Polski nieco osłabiły złotego, ale nadal nie ma przełomu i trend spadkowy na rynku par z udziałem PLN pozostaje w mocy. Warto jednak zwrócić uwagę na to co się dzieje na rynku CHF i GBP, gdzie zmiany są wciąż bardziej spektakularne niż w innych rejonach forexu. Tymczasem brak istotnych danych z USA i Eurolandu przesuwa wagę działań na kolejny tydzień, gdy poznamy odczyt PKB USA i decyzję ECB ws. stóp procentowych. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2380; EUR/PLN 4,1660; USD/PLN 3,3650; koszyk PLN 3,7655.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na czwartek 19 kwietnia:
- 01:30 Japonia – Inflacja CPI
- 08:00 Niemcy – Inflacja PPI
- 14:30 Kanada – Sprzedaż detaliczna
- 14:30 Kanada – Inflacja CPI
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 26-04-2018 Strefa Euro – Posiedzenie ECB
- 27-04-2018 USA – PKB za I kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z ostatnim Raportem Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego mimo anomalii związanych z zachowaniem inwestorów w marcu (11-groszowa fala wzrostów EUR/PLN) nadal jesteśmy w fazie wiosennego umocnienia złotego, która nie weszła jeszcze w finalny etap. Aby do końca kwietnia zrealizował się jednak ten scenariusz potrzebne jest spełnienie wielu czynników, ale nadal możliwe jest pogłębienie ostatnich dołków na rynku EUR/PLN. Aktualizacja statystyk sugeruje, że obecna fala aprecjacji złotego może potrwać do 27 kwietnia i przynieść spadek cen nawet w rejon 4,1315, co znacząco modyfikuje poprzednie wyliczenia.
EUR/PLN
Poranne sygnały sprzedaży euro ponownie zaczynają dzisiaj popołudniu nabierać siły, a tym samym na wykresie 1H i 4H wysokie wartości oscylatora stochastycznego zachęcają eksporterów w okolicach 4,1700 do wymiany wspólnej waluty na złote. Dopóki jednak nie dojdzie do trwałego przebicia 50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H okupuje aktualnie okolice 4,1740, dopóty ryzyko kontynuacji spadków cen na rynku EUR/PLN jest wysokie. Tym bardziej, że ta bariera powstrzymuje byki od 27 marca.
USD/PLN
Czwartkowe popołudnie charakteryzuje się relatywnie wysokimi wartościami oscylatora stochastycznego na wykresie 1H i 4H, a bliskość bariery w postaci 50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H znajduje się obecnie w rejonie 3,3800, dodatkowo wzmacnia zbliżające się sygnały wykupienia rynku USD/PLN. Tym bardziej, że EUR/USD ponownie skapitulował w okolicy wsparć z okolic 1,2350.
GBP/PLN
Wczorajsze popołudniowe sygnały kupna funtów, które utrzymywały się również dzisiaj rano, potwierdziły się, a tym samym popołudnie zbliżyło nas na wykresie GBP/PLN do poziomu 4,8000. Sprzyja temu powrót silniejszej waluty UK na rynku globalnym, gdyż od rana obserwujemy sukcesywny spadek cen EUR/GBP z okolic 0,8730 w kierunku 50-okresowej średniej kroczącej, znajdującej się aktualnie na wykresie 4H w rejonie 0,8685. Nie można zatem wykluczyć, że już wkrótce kurs GBP/PLN zaatakuje 4,8000 i pojawią się wyższe ceny.
EUR/USD
Od 9 kwietnia najbliższym wsparciem technicznym na rynku tej pary jest 50-okresowa średnia krocząca, która obecnie okupuje na wykresie 4H okolice 1,2355. Choć dzisiaj przed południem zapowiadał się ponowny test tej bariery to wraz z upływem czasu nadzieje zwolenników niższych cen rozwiały się. Nie zmienił się jednak sygnał na wykresie dziennym, a tym samym rynek wciąż czeka na potwierdzenie sygnału wykupienia rynku także na innych zakresach czasowych.