Raport popołudniowy
Piątek, 20 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowa sesja przyniosła na rynku umocnienie dolara, jednakże ekonomiści są obecnie zdania, iż powodem jest słabość innych głównych walut: euro, franka, funta i jena. Spektakularne dojście kwotowań pary Eur/Chf do 1,2000 poddaje kwestię czy SNB zmieni politykę, czy frank może słabnąć nadal – co natomiast powinno cieszyć kredytobiorców w naszym kraju. Utrata wartości funta spowodowania jest spadkiem oczekiwań co do majowej podwyżki stóp w Gbp przez Bank of England z 70 do 40 procent. Stabilna złotówka przy 4,1700 dla pary Eur/Pln zatrzymuje wzrost kursu dolara poniżej bariery 3,4000. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2265; EUR/PLN 4,1710; USD/PLN 3,4020; koszyk PLN 3,7865.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 23 kwietnia:
- 09:00 Francja – indeks PMI dla przemysłu, dla usług
- 09:30 Niemcy – indeks PMI dla przemysłu, dla usług
- 10:00 Polska – wyniki sprzedaży detalicznej
- 10:00 Stefa Euro – indeks PMI dla przemysłu, dla usług
- 15:45 USA – indeks PMI dla przemysłu, dla usług
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z ostatnim Raportem Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego mimo anomalii związanych z zachowaniem inwestorów w marcu (11-groszowa fala wzrostów EUR/PLN) nadal jesteśmy w fazie wiosennego umocnienia złotego, która nie weszła jeszcze w finalny etap. Aby do końca kwietnia zrealizował się jednak ten scenariusz potrzebne jest spełnienie wielu czynników, ale nadal możliwe jest pogłębienie ostatnich dołków na rynku EUR/PLN. Aktualizacja statystyk sugeruje, że obecna fala aprecjacji złotego może potrwać do 27 kwietnia i przynieść spadek cen nawet w rejon 4,1315, co znacząco modyfikuje poprzednie wyliczenia.
EUR/PLN
Złoty zachowuje się bardzo stabilnie, a podstawowa para polskiego rynku Forex oscyluje przy 4,1700. Nie powinno to uśpić naszej czujności, bowiem rynek będzie szukał trendu, a dopóki nie pokona dolnego lub górnego punktu wybicia, sugerujemy by opracować plan zabezpieczeń. Obecna konsolidacja kwotowań i względnie mała zmienność kursu powinny zmniejszać koszt zakupu opcji.
USD/PLN
Umocnienie dolara wobec Euro pociągnęło dziś w górę kurs tej pary. Sugeruje to, by importerzy uaktywnili swoje działania w kierunku zabezpieczeń, natomiast licząc na ruch w kierunku 3,4500 eksporterzy będą mogli złapać chwilę oddechu..
GBP/PLN
Funt otrzymał cios ze strony negocjatorów w/s Brexitu, bowiem UE nie zgadza się na brytyjskie warunki odnośnie kwestii granicy z Irlandią. Kwotowania tej pary wróciły do centrum kilkunastotygodniowego przedziału, co sprzyja z pewnością importerom.
EUR/USD
Silne zejście kwotowań z poziomów bliskich niemal 1,2400 do 1,2260 otwiera nowe możliwości do zakupów Euro. Jednakże przedsiębiorstwa posiadające stronę zakupową w dolarze powinny dokonać stosowne zabezpieczenia ryzyka kursowego dla tej pary.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.