Raport popołudniowy
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Pierwsza w tym tygodniu sesja przyniosła osłabienie złotego i wzrost kursu EUR/PLN w kierunku 4,2000. Sentyment do polskiej waluty jest wyraźnie słabszy pomimo publikacji dobrych wyników sprzedaży detalicznej za marzec. Zdaniem ekonomistów, osłabieniu złotego mogą być winne opublikowane w piątek wskaźniki koniunktury gospodarczej GUS, które pokazały znaczne spadki w większości branż. Światowy rynek kieruje się w stronę dolara, a kwotowania pary EUR/USD schodzą ku 1,2200. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2230; EUR/PLN 4,1965; USD/PLN 3,4305; koszyk PLN 3,8135.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 24 kwietnia:
- 08:00 Szwajcaria – Bilans handlu zagranicznego
- 10:00 Niemcy – Wskaźnik instytutu IFO
- 14:00 Polska – Podaż pieniądza M3
- 16:00 USA – Indeks zaufania konsumentów Conference Board, indeks FED Richmond
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 26-04-2018 Strefa Euro – Posiedzenie ECB
- 27-04-2018 USA – PKB za I kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z ostatnim Raportem Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego mimo anomalii związanych z zachowaniem inwestorów w marcu (11-groszowa fala wzrostów EUR/PLN) nadal jesteśmy w fazie wiosennego umocnienia złotego, która nie weszła jeszcze w finalny etap. Aby do końca kwietnia zrealizował się jednak ten scenariusz potrzebne jest spełnienie wielu czynników, ale nadal możliwe jest pogłębienie ostatnich dołków na rynku EUR/PLN. Aktualizacja statystyk sugeruje, że obecna fala aprecjacji złotego może potrwać do 27 kwietnia i przynieść spadek cen nawet w rejon 4,1315, co znacząco modyfikuje poprzednie wyliczenia.
EUR/PLN
Zdecydowany ruch tej pary w górę jest być może wstępem do zmiany trendu na złotym, jednakże by ten scenariusz stał się faktem, potrzebne jest wyjście kwotowań tej pary ponad 4,2000, a następnie sforsowanie poziomów 4,2300 – 4,2400. Rysują się być może lepsze perspektywy dla eksporterów. W tym tygodniu opublikowany będzie nowy Raport Specjalny (we wtorek przed południem), z którym warto się zapoznać przed dokonaniem bardziej znamiennych działań.
USD/PLN
Podobnie jak dla pary EUR/PLN, szybki ruch w kierunku 3,4300 stwarza korzystniejsze kwotowania eksporterom. Przy kontynuacji osłabienia złotego, a jednoczesnej aprecjacji dolara na świecie nie można wykluczyć wzrostów kursu pary USD/PLN do poziomów bliskich 3,5000. Na razie jednak sygnały wykupienia warto wykorzystać do bieżącej sprzedaży dolara.
GBP/PLN
Kurs pary EUR/GBP utrzymuje się niezmiennie w przedziale 0,8700 – 0,8800. Do trwalszej aprecjacji funta potrzebne są dobre wieści z pola negocjacyjnego w/s Brexitu, bowiem niewystarczające dla inwestorów są już nawet zapowiedzi podniesienia stóp w funcie już w maju br. Tymczasem wciąż obserwujemy kurs GBP/PLN poniżej 4,8000, który sprzyja zaspokojeniu potrzeb importerów.
EUR/USD
Kurs tej pary usiłuje sforsować 1,2400 na górze lub też przejść zdecydowanie w dół przez 1,2200. Ekonomiści zwracają uwagę na możliwe kłopoty na giełdach akcji przy dalszych wzrostach stóp procentowych oraz rentownościach amerykańskich obligacji, które w przypadku 10-latków sięgnęły 3%. Ważne dla rynków będzie także najbliższe posiedzenie ECB.