Raport popołudniowy
Piątek, 27 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowa sesja przyniosła uspokojenie na złotym, gdzie ponownie widać kupujących obligacje, a kursy par złotowych osunęły się z poziomów otwarcia. Dobre dane z USA, podparte gołębim przekazem z ECB zwiększają apetyt inwestorów na podwyżki stóp w USA, co skutkuje coraz niższymi poziomami EUR/USD. Słabe dane z Wielkiej Brytanii mocno rozczarowały inwestorów, co przekłada się na osłabienie funta i zwrot kwotowań EUR/GBP ku 0,8800. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2080; EUR/PLN 4,2100; USD/PLN 3,4850; koszyk PLN 3,8475.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 30 kwietnia:
- 08:00 Niemcy – Sprzedaż detaliczna
- 09:00 Polska – Wskaźniki z rynku pracy
- 14:00 Niemcy – Inflacja konsumencka
- 14:30 USA – Dochody i wydatki obywateli
- 14:30 Kanada – Inflacja producencka
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 02-05-2018 Euroland – PKB za I kwartał
- 04-05-2018 USA – Raport z rynku pracy
- 10-05-2018 Wielka Brytania – Posiedzenie BoE (prawdopodobna podwyżka stóp)
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z ostatnim Raportem Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego mimo anomalii związanych z zachowaniem inwestorów w marcu (11-groszowa fala wzrostów EUR/PLN) nadal jesteśmy w fazie wiosennego umocnienia złotego, która nie weszła jeszcze w finalny etap. Aby do końca kwietnia zrealizował się jednak ten scenariusz potrzebne jest spełnienie wielu czynników, ale nadal możliwe jest pogłębienie ostatnich dołków na rynku EUR/PLN. Aktualizacja statystyk sugeruje, że obecna fala aprecjacji złotego może potrwać do 27 kwietnia i przynieść spadek cen nawet w rejon 4,1315, co znacząco modyfikuje poprzednie wyliczenia.
EUR/PLN
Wycofanie się o około 2 grosze kwotowań tej pary od porannego otwarcia oraz 3 grosze od wczorajszego szczytu może świadczyć o tym, iż najgorsze jest za nami, jednakże sugerujemy eksporterom pozostawienie zleceń oczekujących na następny tydzień, gdyż wielokrotnie w tym okresie miało miejsce spektakularne osłabienie złotego. Tymczasem sygnały wyprzedania rynku zachęcają importerów do pilnych zakupów euro.
USD/PLN
Para USD/PLN przełamała opór na poziomie 3,4600, jednakże dziś bardzo krótko gościła powyżej 3,5000, co było dobrą okazją do bieżącej wymiany dolarów za PLN jak sugerowaliśmy w Raporcie porannym. Za sprawą rozwijającego się trendu na EUR/USD możemy być jeszcze świadkami ponownych wzrostów kwotowań tej pary. Na razie jednak schładzanie wskaźników stochastycznych otwiera drogę ku podtrzymaniu korekty spadkowej.
GBP/PLN
Kurs tej pary przez ostatnie 2-3 dni „chodził” w przeciwne strony, to znaczy – gdy złoty poddany był presji osłabienia, inwestorzy umocnili funta wobec głównych walut. Dziś – po słabych danych makro z Wielkiej Brytanii mamy sytuację odwrotną – funt skokowo traci wobec USD oraz EUR, gdy w tym czasie inwestorzy pokazują ponownie sentyment do złotego, co powoduje, iż GBP/PLN spadł od rana o ponad 7 groszy. Ponowny test okolic 4,8000 i sygnał wyprzedania rynku sugeruje pilne zakupy, nawet na kilka dni naprzód.
EUR/USD
Główna para światowego handlu odsłoniła wreszcie swoje karty po wielotygodniowych próbach wyjścia górą lub dołem wokół pasma przy 1,2300. Utrzymywanie się kursu pod 1,2100 zdaniem analityków czyni wysoce prawdopodobnym, że target 1,2000 jest już w zasięgu ręki. Nie możemy jednak wykluczyć odwrotu trendu i choćby krótkoterminowego powrotu w okolice 1,2150 – 1,2170.