Raport popołudniowy
Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Wojciech Zatora – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Poniedziałkowa sesja przebiega pod znakiem mniejszej płynności i aktywności inwestorów. Kwotowania głównych par złotowych podążają za cenami z rynku globalnego. Umacniający się dolar powoduje, iż kurs pary Usd/Pln ponownie wspiął się do poziomu 3,5000. Spodziewamy się gorszych odczytów PKB dla strefy euro, co może zwiastować fazę stagnacji, a tym samym spowodować wygaszenie optymizmu i osłabienie na złotym. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,2080; EUR/PLN 4,2340; USD/PLN 3,5040; koszyk PLN 3,8690.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na środę 2 maja:
- 09:00 Polska – indeks PMI dla przemysłu
- 10:00 Polska – inflacja CPI
- 10:00 Strefa Euro – indeks PMI dla przemysłu
- 11:00 Strefa Euro – PKB za I kwartał, stopa bezrobocia
- 14:15 USA – raport ADP
- 20:00 USD – decyzja FOMC w/s stóp procentowych
- Cykl roczny EUR/PLN
Zgodnie z ostatnim Raportem Specjalnym Pana Jacka Maliszewskiego mimo anomalii związanych z zachowaniem inwestorów w marcu (11-groszowa fala wzrostów EUR/PLN) nadal jesteśmy w fazie wiosennego umocnienia złotego, która nie weszła jeszcze w finalny etap. Aby do końca kwietnia zrealizował się jednak ten scenariusz potrzebne jest spełnienie wielu czynników, ale nadal możliwe jest pogłębienie ostatnich dołków na rynku EUR/PLN. Aktualizacja statystyk sugeruje, że obecna fala aprecjacji złotego może potrwać do 27 kwietnia i przynieść spadek cen nawet w rejon 4,1315, co znacząco modyfikuje poprzednie wyliczenia.
EUR/PLN
Zgodnie z tezami Raportu Specjalnego sugerujemy eksporterom pozostawienie zleceń oczekujących z kursem 4,2450, co w przypadku wykonania powinno zostać zamienione na hedge. Modelowe rozterminowanie tak wykonanej transakcji powinno być rozłożone od około 2 do 3 miesięcy.
USD/PLN
W ślad z Eur/Usd, dolar drożeje od poziomu swojego porannego otwarcia. Ponowne dojście kwotowań tej pary do bariery 3,5000 to sygnał, by importerzy zabezpieczali zakupy, co również zostało zasygnalizowane w ostatnim Raporcie Specjalnym.
GBP/PLN
Lekkie wybicie funta poniżej poziomu 0,8800 na parze Eur/Pln, przy jednocześnie droższym Euro-Złotym powoduje, iż kurs tej pary pokonał szybko poziom 4,8000. Zalecenia zakupu zawarte w Raporcie porannym podpowiadały, by wykorzystać okazję przez importerów do zakupów bieżących, jak również pod zabezpieczenie zakupów w krótkim terminie.
EUR/USD
Zgodnie z sugerowanym przez nas scenariuszem, kwotowania pary Eur/Usd zagościły na krótko powyżej poziomu 1,2100. Obserwując obecny trend uważamy, iż ciężko będzie inwestorom trzymać pozycję w euro, gdy trwa dobra passa ekonomiczna za oceanem, z zapowiedziami podwyżek stóp w USD, a gospodarka Europy w tym samym czasie pokazuje oznaki spowolnienia.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.