Raport popołudniowy
Poniedziałek, 7 maja 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Pierwsza sesja po długim weekendzie wykazuje się stabilizacją na złotym, gdzie kurs pary EUR/PLN powraca na 4,2500, co może wyznaczać poziom konsolidacji na najbliższe dni. Dobre dane z rynku pracy w USA powodują, iż inwestorzy spychają kurs głównej pary EUR/USD nawet poniżej 1,1900. Rośnie polityczne napięcie na linii USA – Iran, co przekłada się na wzrosty cen ropy naftowej na giełdach. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1920; EUR/PLN 4,2580; USD/PLN 3,5720; koszyk PLN 3,9150.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 8 maja:
- Chiny – Bilans handlu zagranicznego
- 08:00 Niemcy – Produkcja przemysłowa, bilans handlu zagranicznego
- 22:40 USA – Tygodniowa zmiana zapasów paliw
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 10-05-2018 Wielka Brytania – Posiedzenie BoE
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Zgodnie z przewidywaniami pierwsza „normalna” sesja przyniosła uspokojenie i korektę na rynku. Kwotowania pary EUR/PLN osunęły się do poziomu wsparcia technicznego i być może ten poziom stanowić będzie podstawę konsolidacji kwotowań. Więcej uwagi obecnie sugerujemy importerom, gdyż nawet wypowiedzi członków RPP /Eryk Łon/ mogą być odbierane jako poparcie słabszego złotego, tym bardziej, że broni się najbliższe wsparcie techniczne.
USD/PLN
Zalecenia dla importerów przekazywane od dłuższego czasu są nadal w mocy, bowiem kwotowania tej pary za sprawą majowego osłabienia złotego przeniosły się niesłychanie szybko do przedziału 3,5500 – 3,6000. Nadal najważniejszą rolę w tym przypadku stanowi kurs głównej pary, tj. EUR/USD. Sygnały wkupienia rynku USD/PLN oraz wyprzedania EUR/USD sugerują możliwość rozwinięcia korekty osłabienia dolara.
GBP/PLN
Funt pozostaje względnie stabilny w kwotowaniach tej pary, bowiem już od dłuższego czasu wartość funta „zakotwiczyła” przy poziomie 0,8800 w relacji do euro. Słabe dane makroekonomiczne oraz oddalająca się nieco perspektywa podwyżki stóp przez Bank of England mogą być jedynie pokonane sukcesem (sukcesami) na polu negocjacji w/s Brexitu. Tymczasem oscylator stochastyczny na wykresie 4H GBP/PLN zbliża się do strefy wykupienia.
EUR/USD
Dobra passa dolara trwa – nadzwyczaj dobre dane z rynku pracy w USA wraz ze słabymi danymi makro ze Strefy Euro powodują, iż inwestorzy coraz śmielej otwierają długie pozycje w USD. Dziś kurs tej pary zaliczył rekordowo niski poziom 1,1890. Uważamy, iż obecnie możliwa jest krótkotrwała korekta w kierunku 1,2000, czemu sprzyjają wskaźniki stochastyczne na wszystkich zakresach czasowych.