Raport popołudniowy
Piątek, 11 maja 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Piątkowa, względnie stabilna sesja walutowa oddaje uspokojenie nastrojów. Złotego wspomaga widoczny popyt na aktywa z GPW oraz obligacje. Wśród głównych walut najwięcej złoty odzyskał wobec taniejącego funta. Kwotowania pary EUR/USD ustawiły się na poziomie 1,1950 tuż przed wystąpieniem szefa ECB, który jak na razie niewiele wniósł do zachowania inwestorów. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1960; EUR/PLN 4,2620; USD/PLN 3,5620; koszyk PLN 3,9120.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 14 maja:
- Strefa Euro – Wystąpienia publiczne członków zarządu ECB
- 14:00 Polska – Bilans płatniczy
- 14:30 Polska – Wskaźniki inflacji bazowej
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Kwotowania tej pary odbijając się od bariery 4,2400 naturalnie podążają przez całą sesję w kierunku 4,2600. Tak jak sugerowaliśmy rano, poziomy poniżej 4,2500 były dobrą okazją dla importerów, a sygnał wyprzedania rynku na wykresie 4H z czwartku potwierdził się.
USD/PLN
Odwrót na eurodolarze, to zejście kwotowań kursu USD/PLN w kierunku 3,5000, gdzie nadal sugerujemy importerom ustawienie zleceń oczekujących pod zakupy – zarówno bieżące jak również pod dokonanie zabezpieczeń (szczegóły znalazły się w porannym Raporcie Specjalnym). Czynniki potęgujące wzrost awersji do ryzyka nadal istnieją, wspierając dolara, powodować mogą szybkie wzrosty kursu tej pary w niedalekiej przyszłości. Tymczasem nadal testowana jest krzywa w postaci 50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H okupuje obecnie rejon 3,5715 choć popołudnie przynosi ceny poniżej tej bariery.
GBP/PLN
Po skokowym osłabieniu funt w czasie całej sesji próbuje odrabiać straty – inwestorzy próbują zepchnąć kwotowania pary EUR/GBP poniżej poziomu 0,8800. Piątek nie przyniósł jednak udanego ataku na 4,8400 na rynku GBP/PLN w ramach odreagowania wczorajszych spadków w rejon 4,8100.
EUR/USD
Kurs tej pary wraca podczas piątkowej sesji z poziomu 1,1900 w kierunku 1,1980, udanie atakując po drodze opór w postaci 50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H znajduje się aktualnie w pobliżu 1,1935. Tym samym pękła 3-tygodniowa bariera i pojawiły się popołudniu sygnały wykupienia rynku. Nie można zatem wykluczyć odreagowania choć dalsza wspinaczka cen jest potem prawdopodobna.