Raport popołudniowy
Poniedziałek, 14 maja 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Poniedziałkowa sesja przebiega pod znakiem kontynuacji korekty na parze EUR/USD, gdzie inwestorzy zmierzają ku 1,2000, analizując jednocześnie wypowiedzi członków ECB oraz FED. Niesłychanie ważne jest określenie czy ECB wkrótce zdecyduje się zakończyć program QE, natomiast w kwestii FED istotna jest przewidywana ścieżka podwyżek stóp w dolarze na ten rok. Złoty ma za sobą stabilną i dość spokojną sesję, od jutra napływ ważnych danych makro. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1970; EUR/PLN 4,2645; USD/PLN 3,5625; koszyk PLN 3,9135.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 15 maja:
- 04:00 Chiny – Produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna
- 08:00 Niemcy – PKB za I kwartał
- 10:00 Polska – PKB za I kwartał, inflacja CPI
- 11:00 Strefa Euro – PKB za I kwartał, produkcja przemysłowa
- 14:30 USA – Sprzedaż detaliczna, indeks NY Empire State
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Za zwyżką kursu tej pary przemawia obrona i odbicie od bariery 4,2400, gdzie naturalne może okazać się ponowne podążanie ku 4,2900. Ponadto pojawiają się kłopoty w Argentynie, osłabienie TRY, a ponadto mamy jeszcze groźbę użycia art. 7 przez UE w sporze z Polską. Jak informowaliśmy rano, sygnały wykupienia rynku utrzymują się nadal na wysokich poziomach skłaniając do wymiany euro za złote.
USD/PLN
Odwrót sytuacji na rynku EUR/USD i podejście kursu w rejon 1,2000, powoduje powolne zejście notowań tej pary przy niemal stałej wartości kursu EUR/PLN. Uważamy, iż korzystając z korekty umacniania dolara należy ustawić zlecenia oczekujące na zakupy, bowiem zbliżanie się do daty posiedzenia FED może ujawnić szybkie wzrosty kursu tej pary już w niedalekiej przyszłości.
GBP/PLN
Obserwujemy obecnie utrzymanie się kwotowań pary EUR/GBP wokół poziomu 0,8800. Szanse na ruch w dół /czyli w kierunku 0,8700, lub ewentualnie 0,8600/ mogą się pojawić, gdy będą sukcesy na polu negocjacyjnym w/s Brexitu. Same dane makro z gospodarki Wielkiej Brytanii nie dają szans na podwyżki i bazując na tym – bardziej prawdopodobne wydaje się podążanie kursu pary EUR/GBP w kierunku 0,8900 i 0,9000 choć sygnały wykupienia rynku stabilizują ceny blisko poziomu 0,8800. Tymczasem GBP/PLN próbuje przebić 4,8400, ale brak jest sygnałów zamykania pozycji walutowych na wskaźnikach stochastycznych.
EUR/USD
Zapowiedzi utworzenia koalicji we Włoszech przynoszą rynkowi coraz więcej sentymentu do euro. Gdy korekta na tej parze doprowadzi ponownie do bariery 1,2000, wtedy może pojawić się szansa na dotarcie nawet do poziomów 1,2100-1,2200. W tle mamy oczywiście kwestię ceł, jakie chce wprowadzać administracja D.Trumpa oraz zaognione stosunki z Iranem i destabilizację sytuacji na Bliskim Wschodzie. Tymczasem sygnały wykupienia rynku dzisiaj popołudniu powstrzymują atak na 1,2000 i wspierają niedźwiedzie w korekcyjnych spadkach EUR/USD.