Raport popołudniowy
Wtorek, 15 maja 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Dzisiejsza sesja swoją dynamiką zmian dobrze oddaje sinusoidę nastrojów wśród inwestorów. Próby dojścia do poziomu 1,2000 na EUR/USD nie przyniosły rezultatu, stąd nastąpił momentalny odwrót i spadek kursu o około 1,5 centa. Reperkusje międzynarodowe, jak silne osłabienie i historycznie niskie poziomy tureckiej liry przenoszą się rykoszetem na złotego, który dziś traci do wszystkich głównych walut. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1825; EUR/PLN 4,2970; USD/PLN 3,6330; koszyk PLN 3,9650.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na środę 16 maja:
- Polska – Decyzja RPP w/s stóp procentowych
- 01:50 Japonia – PKB za I kwartał
- 08:00 Niemcy – Inflacja konsumencka
- 10:30 Wielka Brytania – Sytuacja na rynku pracy
- 11:00 Strefa Euro – Inflacja konsumencka
- 14:00 Strefa Euro – Wystąpienie szefa ECB
- 15:15 USA – Produkcja przemysłowa
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Zgodnie z wczorajszymi sugestiami, dziś odnotowujemy zdecydowany ruch wzwyż tej pary, z oporem ponownie na poziomie 4,2900 i choć od rana mamy do czynienia z sygnałami wykupienia rynku nadal notowania EUR/PLN są relatywnie wysoko. Jutro poznamy decyzję RPP, a dla dalszych losów ważny będzie przekaz komunikatu po posiedzeniu. Warto odnotować głos IMF, stwierdzający iż kraje CEE powinny zaostrzyć swoją politykę monetarną. Zalecamy eksporterom wymianę bieżącą, dokonanie części krótkoterminowych zabezpieczeń oraz zakup opcji PUT OTM.
USD/PLN
Sugestie co do zakupu dolarów, gdy kwotowania tej pary na krótko zeszły do poziomów 3,5500 – 3,5600 były trafne, bowiem niezwykle wątła okazała się próba dojścia do 1,2000 na rynku EUR/USD i obecnie inwestorzy szybko ponownie pokonali poziom 3,6000, co powoduje wysokie wskazania wykupienia rynku na całym spectrum oscylatorów. Widać jednak silny trend spadkowy EUR/USD, który może utrudnić korektę spadkową kursu USD/PLN.
GBP/PLN
Turbulencje na rynkach na razie zdają się omijać funta, który od kilku sesji wydaje się być mocno przytwierdzony do Euro na poziomie około 0,8800 w parze EUR/GBP. Jutro inwestorzy otrzymają dane z rynku pracy UK. Obecne osłabienie złotego może przesunąć zakres kwotowań pary GBP/PLN na 4,9000, a nawet 5,0000. Jest jednak szansa na zatrzymanie w rejonie oporu 4,9000 czyli ostatnich lokalnych szczytów choć EUR/GBP pokonał wsparcia.
EUR/USD
Kupujący dolara są w zdecydowanej przewadze, bowiem wzrosty oczekiwań co do ścieżki podwyżek w tym roku przez FED zapaliły im ponownie mocne zielone światło. Tym samym podążanie kursu tej pary w kierunku 1,1750 wydaje się być bardzo prawdopodobne choć najpierw musi dojść do sforsowania ekstremum z 9 maja.