Raport popołudniowy
Wtorek, 5 czerwca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Sesja dzisiejsza to wyraźne wyhamowanie umocnienia złotego, ze skuteczną obroną wsparcia 4,27 na parze EURPLN. Rynek EURUSD porusza się w wąskim zakresie zmian, zawisając tuż pod 1,17. Dzisiejsze PMI dla usług z Eurolandu bardzo dobre, przepisane niemalże z uprzednich prognoz rynkowych. Rynki, lokalnie czekają na jutrzejszą decyzję RPP, globalnie pozostają już zakładnikami przecieków wokół szczytu G7 (piątek i sobota, przepychanki wojny celnej). Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1670; EUR/PLN 4,2860; USD/PLN 3,6710; koszyk PLN 3,9785
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o Polska – Posiedzenie RPP
o 03:30 Australia – PKB
o 09:00 Hiszpania – Produkcja przemysłowa
o 09:15 Szwajcaria – Inflacja CPI
o 14:30 USA – Bilans handlu zagranicznego
o 14:30 USA – Bilans handlu zagranicznego
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 08-06-2018 Polska – Decyzja agencji Fitch w sprawie ratingu
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Widoczne od piątku spadki cen, które doprowadziły do sforsowania 50-okresowej średniej kroczącej, znajdującej się obecnie na wykresie 4H w rejonie 4,3060, przyniosły dzisiaj rano naruszenie okolic 4,2700. Widać zatem, że niskie wartości oscylatora stochastycznego na większości zakresów czasowych nie są wystarczającym czynnikiem zmiany kierunku dalszych zmian. Warto jednak skorzystać z okazji i już teraz w okolicy 4,2700 kupić euro na najbliższe dni.
USD/PLN
Podobnie jak w przypadku EUR/PLN także i tutaj przełamanie 50-okresowej średniej kroczącej, znajdującej się obecnie na wykresie 4H w okolicach 3,6915, zaowocowało kontynuacją spadków cen. Tym samym we wtorek rano obserwujemy test okolic 3,6500 i ryzyko dalszego osuwania się notowań USD/PLN w kierunku 3,6000. Warto jednak zwrócić uwagę na sygnały wyprzedania rynku widoczny na wykresie 4H oraz problemy z dalszą kontynuacją wzrostów EUR/USD, co zachęca do zakupu dolarów na najbliższe dni.
GBP/PLN
Widoczne od wczoraj wyraźne spadki kursu GBP/PLN doprowadziły dzisiaj rano do testu 4,8600, gdzie jak na razie zatrzymała się dalsza aprecjacja złotego względem funta. Niskie wartości oscylatora stochastycznego na wykresie 4H i 1D zachęcają do zakup funtów na najbliższe kilka dni, gdyż wraz z upływem czasu rośnie ryzyko odreagowania. Tym bardziej, że ponownie EUR/GBP zatrzymał się poniżej 0,8800 i może zmienić kierunek dalszych zmian.
EUR/USD
Początek wtorkowej sesji charakteryzuje się stabilizacją w okolicach 1,1700, jednak po wczorajszych wzrostach odreagowanie jak na razie nie sięgnęło 50-okresowej średniej kroczącej, która na wykresie 4H znajduje się obecnie w rejonie 1,1665. Nie można jednak wykluczyć, że najbliższe godziny przyniosą próbę ataku na tą krzywą i dopiero nieudana próba jej przebicia wzmocni pozycje eurobyków. Wciąż tylko oscylator stochastyczny na wykresie 1W jest poza strefą neutralną, co utrudnia podjęcie decyzji o zamknięciu pozycji walutowym, a zatem inwestorzy czekają na dzisiejsze publikacje makroekonomiczne, które mogą zamienić obraz techniczny EUR/USD.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.