Raport popołudniowy
Poniedziałek, 11 czerwca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Kontestując efekt obrad szczytu państw grupy G7, inwestorzy utrzymują kurs EUR/USD przy 1,1800. Rynkom sprzyja także wyciszenie tematu Włoch. Pozostawienie oceny ratingowej dla Polski przez Agencję Fitch sprzyja umocnieniu złotego, aczkolwiek analitycy ostrzegają, iż klimat rynkowy może jeszcze być powodem powrotów przecen. Niespodzianką może zakończyć się szczyt USA-Korea Północna, a „kropkę nad i” postawi w środę FED. Funt pozostaje słaby i utrzymuje się powyżej poziomu 0,8800 w relacji do EUR. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1800; EUR/PLN 4,2680; USD/PLN 3,6160; koszyk PLN 3,9420.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 12 czerwca:
- Singapur – Spotkanie Trump-Kim Dzong Un
- 11:00 Niemcy – Indeks instytutu ZEW
- 14:30 USA – Inflacja konsumencka
- 22:40 USA – Tygodniowa zmiana zapasów paliw
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Mocniejsze otwarcie po decyzji Agencji Fitch nie przynosi kontynuacji ruchu w dół, lecz utrzymywanie się powyżej ważnego technicznie poziomu 4,2600 /szerzej 4,2570-4,2640/, co może sprzyjać powrotom ku 4,2700-4,2800. Ważne będzie nastawienie inwestorów po 13 czerwca. Dalsze losy złotego są obecnie na rozdrożu, gdyż faza osłabienia powinna trwać, ale mamy już sygnały możliwego zwrotu ku niższym poziomom.
USD/PLN
W ślad za kursem EUR/USD, także i notowania tej pary odnotowują kolejny powrót ku wartościom bliskim 3,6000, jednakże brak apetytu inwestorów na wyraźnie przejście poniżej tego poziomu. Działania FED i nastawienie inwestorów skierowane na spotęgowanie apetytu na dolara może wywindować kwotowania ponownie do poziomów 3,7000 i wyższych.
GBP/PLN
Funt podlega przecenie wobec braku postępów na polu negocjacyjnym w/s Brexitu. Po wyjściu z UE rynek brytyjski z pewnością nie zostanie dotknięty cłami ze strony USA, jednakże wobec reszty świata i wobec UE – tak łatwo już nie będzie. Obecne kwotowania pary GBP/PLN sprzyjają zakupom bieżącym choć ani nie ma oscylatora stochastycznego na wykresie 4H poniżej 20 punktów ani nie doszło do testu ostatnich minimów.
EUR/USD
Włochy i sytuacja krajów południa Europy zeszła obecnie na dalszy plan, szczyt G7 i jego reperkusje, a także wielka polityka w/s Korei Północnej, to gorące tematy bieżące do analizy przez inwestorów. W środę decyzja FED co do stóp procentowych w dolarze. Utrzymywanie się kwotowań tej pary ponownie przy 1,1800 lub nieznacznie wyżej może ponownie otwierać dyskusję co do rozwoju możliwej korekty oraz tworzenia formacji „głowy i ramion”, która sprzyjać będzie rozwinięciu w dłuższym terminie fali umocnienia dolara względem euro.