Raport popołudniowy
Wtorek, 12 czerwca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Już możemy potwierdzić, że długo wyczekiwane spotkanie przywódców USA i Korei Północnej w zasadzie zostało niezauważone przez rynki. Już teraz, niejako z automatu, na radar inwestorów wskakują jutrzejsza decyzja FEDu i czwartkowa EBC, wydarzenia z siłą schłodzenia i ocieplenia atmosfery w wymiarze globalnym. Złoty dzisiaj ambiwalentnie, ciut słabszy do EUR i niezauważalnie mocniejszy do USD, znaczy powrót na stare, sprzed tygodnia pozycje. Cena spot: EUR/USD 1,1790; EUR/PLN 4,2755; USD/PLN 3,6255; koszyk PLN 3,9505
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na wtorek 12 czerwca:
o 09:00 Hiszpania – Inflacja CPI
o 09:15 Szwajcaria – Produkcja przemysłowa
o 09:15 Szwajcaria – Inflacja PPI
o 10:30 Wielka Brytania – Stopa bezrobocia
o 10:30 Wielka Brytania – Inflacja CPI
o 10:30 Wielka Brytania – Inflacja PPI
o 11:00 Euroland – Produkcja przemysłowa
o 14:00 Polska – Bilans płatniczy
o 14:30 USA – Inflacja PPI
o 20:00 USA – Decyzja w sprawie stóp procentowych i projekcje makroekonomiczne
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 13-06-2018 USA – Posiedzenie FOMC (prawdopodobna podwyżka stóp)
Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Mocniejsze otwarcie po decyzji Agencji Fitch nie przynosi kontynuacji ruchu w dół, lecz utrzymywanie się powyżej ważnego technicznie poziomu 4,2600 /szerzej 4,2570-4,2640/, co może sprzyjać powrotom ku 4,2700-4,2800. Ważne będzie nastawienie inwestorów po 13 czerwca. Dalsze losy złotego są obecnie na rozdrożu, gdyż faza osłabienia powinna trwać, ale mamy już sygnały możliwego zwrotu ku niższym poziomom.
USD/PLN
W ślad za kursem EUR/USD, także i notowania tej pary odnotowują kolejny powrót ku wartościom bliskim 3,6000, jednakże brak apetytu inwestorów na wyraźnie przejście poniżej tego poziomu. Działania FED i nastawienie inwestorów skierowane na spotęgowanie apetytu na dolara może wywindować kwotowania ponownie do poziomów 3,7000 i wyższych.
GBP/PLN
Funt podlega przecenie wobec braku postępów na polu negocjacyjnym w/s Brexitu. Po wyjściu z UE rynek brytyjski z pewnością nie zostanie dotknięty cłami ze strony USA, jednakże wobec reszty świata i wobec UE – tak łatwo już nie będzie. Obecne kwotowania pary GBP/PLN sprzyjają zakupom bieżącym choć ani nie ma oscylatora stochastycznego na wykresie 4H poniżej 20 punktów ani nie doszło do testu ostatnich minimów.
EUR/USD
Włochy i sytuacja krajów południa Europy zeszła obecnie na dalszy plan, szczyt G7 i jego reperkusje, a także wielka polityka w/s Korei Północnej, to gorące tematy bieżące do analizy przez inwestorów. W środę decyzja FED co do stóp procentowych w dolarze. Utrzymywanie się kwotowań tej pary ponownie przy 1,1800 lub nieznacznie wyżej może ponownie otwierać dyskusję co do rozwoju możliwej korekty oraz tworzenia formacji „głowy i ramion”, która sprzyjać będzie rozwinięciu w dłuższym terminie fali umocnienia dolara względem euro.