Raport popołudniowy
Piątek, 22 czerwca 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Dobre odczyty PMI w Europie pozwalają utrzymać się odbiciu kursu Eur/Usd na poziomie 1,1650. Banki centralne Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii nie zmieniają stóp procentowych. Ostatnia sesja w tym tygodniu utrzymuje również stabilny stan na złotówce po odreagowaniu najsłabszych poziomów z czwartku. Zmniejsza się awersja do ryzyka wśród inwestorów, bowiem Argentyna otrzymała pakiet pomocy z MFW, a Grecja po 8 latach może wrócić samodzielnie na rynek długu. Niestabilna sytuacja pozostaje w Turcji, gdzie w weekend odbędą się wybory. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1645; EUR/PLN 4,3170; USD/PLN 3,7070; koszyk PLN 4,0120.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 25 czerwca:
- 10:00 Polska – stopa bezrobocia
- 10:00 Niemcy – indeks instytutu IFO
- 16:00 USA – sprzedaż nowych domów
- 16:30 USA – indeks Dallas FED dla przemysłu
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 06-07-2018 USA – Raport z rynku pracy
- Cykl roczny EUR/PLN
Okres „majówki” przyniósł nie tylko nowe lokalne szczyty na rynku EUR/PLN z okolic 4,2900, ale również rozpoczyna się tym samym powoli nowa faza w ramach cyklu rocznego tej pary. Osłabienie dywidendowe, które może przynieść wzrost notowań kursu EUR/PLN pod wpływem zwiększonego popytu na walutę ze strony zagranicznych akcjonariuszy i udziałowców, powinno zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać nawet do 22 czerwca. Minimalna data oraz wartość już zostały osiągnięte (3 maja i 4,2540), ale wartość oczekiwana bazująca na wyliczeniach z 25 kwietnia (Raport Specjalny Pana Jacka Maliszewskiego) obecnie może sięgnąć nawet 4,49, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
EUR/PLN
Uspokojenie nastrojów w skali globalnej przekłada się na większe szanse dotarcia kwotowań tej pary do poziomu 4,3000. Pozytywne wieści z Grecji, Argentyny mogą przestawić optykę inwestorów i faza osłabienia dywidendowego na złotym zacznie zbliżać się do końca. Zgodnie z sugestiami zawartymi w dzisiejszym „Planie działań” wysłanym mailem, sugerujemy, by eksporterzy kontynuowali dobezpieczenia swoich wpływów nabywaniem opcji PUT oraz niewielkimi nominałami Forwardów.
USD/PLN
Początek sesji ponizej, a następnie cały dzień tylko nieznacznie powyżej kursu 3,7000 to może być oznaka uspokojenia nastrojów inwestorów, jednakże wiele zależy od rozwoju sytuacji na rynku Eur/Usd. Patrząc na wykres sytuacja przypomina koniec maja br., gdzie po wybiciach nastąpiło uspokojenie i konsolidacja kwotowań kursu Usd/Pln w przedziale 3,6800-3,7100, co na obecną chwilę wydaje się równie prawdopodobnym scenariuszem. Z dalszymi działaniami czekamy na intensywniejszy spadek i bardziej zdecydowane zejście kursu tej pary w dól, w kierunku 3,6000 .
GBP/PLN
Funt pozostaje nadal powyżej poziomu 4,9000 wobec złotego, a wykres pokazuje, iż kwotowania tej pary są od dłuższego czasu w trendzie wzrostowym. Gdy inwestorzy będą przekonani o zwiększaniu się szans na podwyżkę w sierpniu, a tym bardziej już w lipcu – możemy spodziewać się, iż relacja Gbp/Pln będzie zmierzać do pokonania poziomu 5,0000. Jedynie informacje o niepowodzeniach rządu Wielkiej Brytanii w negocjacjach z UE są w stanie zawrócić ten trend i wpłynąć na osłabienie funta.
EUR/USD
Inwestorów czeka kolejna próba sił – powtórzyć zakupy Usd, czy może oddać Usd, kupując Euro, licząc na kontynuację korekty, a może nawet na zmianę trendu. Na plan pierwszy w kolejnych dniach będą się wysuwały negocjacje Chin i USA w/s ceł i taryf handlowych, a pogłoski mówią o chęciach obu stron, by dokonać uzgodnień w tym obszarze jeszcze przed 6 lipca. Kolejny punkt to sprawa kompromisu rządowego pomiędzy CDU i CSU w Niemczech, co ma bezpośrednie przełożenie na umocnienie lub osłabienie wartości i kursu Euro.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.