Raport popołudniowy
Piątek, 3 sierpnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Przepychanka na coraz to nowsze cła na linii Biały Dom-Pekin trwa w najlepsze, przy czym Chiny jednocześnie działają by przeciwdziałać rynkowej dewaluacji juana. Mieszane dane z rynku pracy w USA tylko na krótko wpłynęły na wzrost kursu pary Eur/Usd i powrót do 1,1600. Słabnące Euro jen oraz funt są areną, na której złoty zalicza sesję umocnienia, a kurs pary Eur/Pln ponownie zbliża się do bariery 4,2500. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1570; EUR/PLN 4,2570; USD/PLN 3,6800; koszyk PLN 3,9680.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 6 sierpnia:
- Kanada – dzień wolny
- 08:00 Niemcy – zamówienia w przemyśle
- 10:30 Strefa Euro – indeks Sentix
- Cykl roczny EUR/PLN
2 lipca doszło do ustanowienia nowego ekstremum w ramach fazy dywidendowej słabości złotego, która wyniosła w przypadku EUR/PLN około 4,4140. Tym samym negacja poprzednich wyliczeń opartych na szczycie z 30 maja sprawiła, że nowe statystyki przesunęły w czasie nową fazę cyklu rocznego dla tej pary. Ostatnie dni handlu wskazują jednak na możliwość inicjacji letniego umocnienia złotego, która może potrwać przynajmniej do 11 lipca i przynieść spadek do 4,2920. Mediana wartości oczekiwanej to jednak aż 4,1330, a mediana czasu trwania tej fazy to 20 sierpnia. Widać zatem, że okres wakacyjny może jeszcze przynieść sporo zmian na rynku EUR/PLN, choć na potwierdzenie tego musimy jeszcze poczekać.
EUR/PLN
Piątkowa sesja wykazuje, iż inwestorzy bardziej przychylnym okiem patrzą na złotego, bowiem rynek na koniec piątkowej sesji doszedł do poziomów kwotowanych w pierwszej dekadzie maja br. Nie możemy zatem wykluczyć postępowania tego ruchu w następnym tygodniu, aczkolwiek niepewność i znaczny stopień awersji do ryzyka pozostaje. Sugestie dla eksporterów zawarte w dzisiejszym Raporcie porannym okazały się słuszne, bowiem kurs otwarcia sesji był dobrą okazją do wymiany bieżących wpływów w tej walucie.
USD/PLN
Analogicznie do kursu Eur/Pln, także wykres tej pary podczas dzisiejszej sesji pokazuje na umocnienie względem poziomu otwarcia, jednakże kontynuacja tego ruchu została zanegowana przez powrót sentymentu globalnych inwestorów do dolara poprzez odbicie od poziomu 1,1600 i następnie dalsze, coraz niższe kwotowania pary Eur/Usd. Przy podtrzymaniu trendu letniego umocnienia złotego możliwy jest scenariusz, iż kurs tej pary przez najbliższe tygodnie może „utknąć” i oscylować w przedziale 3,6500-3,7500.
GBP/PLN
Funt konsoliduje się wobec Eur w pobliżu poziomu 0,8900, efekt podwyżki stóp w Gbp przez Bank of England został niejako dość szybko „przejedzony” i nie ma specjalnie efektu (na aprecjację brytyjskiej waluty), wobec czego ponownie musimy czujnie obserwować stan negocjacji z UE w/s Brexitu. Obserwatorzy podkreślają tutaj znaczenie sprawy Irlandii Północnej i twarde stanowisko Brukseli w wielu obszarach. Mocniejszy złoty podczas dzisiejszej sesji przesuwa tymczasem kwotowania pary Gbp/Pln niżej, ku poziomom 4,7700-4,7800, co może wprowadzać lekką nerwowość wśród eksporterów. Importerom radzimy ustawienie na weekend zleceń oczekujących pod bieżące potrzeby zakupowe czekające do zrealizowania w przyszłym tygodniu.
EUR/USD
Analitycy wykazują, iż para Eur/Usd ma coraz mniej „siły” by powracać do poziomu 1,1700, bowiem obecnie zwroty obserwujemy już przy kursie 1,1600. Zwolennikom zaś silnego dolara brak determinacji, by zepchnąć kurs tej pary pod minima z maja br. oraz z listopada 2017r. Gdy jednak się to stanie – droga ku poziomom 1,1300-1,1400 zostanie otwarta, wypełni się również wtedy formacja „głowy i ramion”, o której wielokrotnie do tej pory wzmiankowaliśmy.