Raport popołudniowy
Wtorek, 7 sierpnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Wtorkowa sesja, z pustym w ważne dane kalendarzem makro, odcisnęła swe piętno na rynkach. W efekcie mamy uspokojenie i lekkie odreagowanie na parach EURPLN i EURUSD. Co prawda wsparcie 4,25 na EURPLN zostało naruszone, ale tylko na chwile, po czym szybko wracamy pół grosza wyżej. Ceny spot: EUR/USD 1,1595; EUR/PLN 4,2550; USD/PLN 3,6690; koszyk PLN 3,9625
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
Chiny – Bilans handlu zagranicznego
01:50 Japonia – Bilans płatniczy
09:00 Hiszpania – Produkcja przemysłowa
09:00 Węgry – Inflacja CPI
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 14-08-2018 Polska – Wstępny odczyt PKB za II kwartał
- 29-08-2018 USA – PKB za II kwartał
- 07-09-2018 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
2 lipca doszło do ustanowienia nowego ekstremum w ramach fazy dywidendowej słabości złotego, która wyniosła w przypadku EUR/PLN około 4,4140. Tym samym negacja poprzednich wyliczeń opartych na szczycie z 30 maja sprawiła, że nowe statystyki przesunęły w czasie nową fazę cyklu rocznego dla tej pary. Ostatnie dni handlu wskazują jednak na możliwość inicjacji letniego umocnienia złotego, która może potrwać przynajmniej do 11 lipca i przynieść spadek do 4,2920. Mediana wartości oczekiwanej to jednak aż 4,1330, a mediana czasu trwania tej fazy to 20 sierpnia. Widać zatem, że okres wakacyjny może jeszcze przynieść sporo zmian na rynku EUR/PLN, choć na potwierdzenie tego musimy jeszcze poczekać.
EUR/PLN
Od początku lipca obserwujemy tendencję spadkową na rynku EUR/PLN, którą drugi tydzień z rzędu prowadzi 50-okresowa średnia krocząca, znajdująca się aktualnie na wykresie 4H w pobliżu 4,2735. Brak wybicia powyżej tej krzywej utrzymuje w mocy scenariusz dalszej aprecjacji złotego względem euro i mimo sygnału wyprzedania rynku widocznego zarówno na wykresie 4H, jak i 1H, dalsze spadki kursu EUR/PLN są możliwe. Dzisiaj, diagnoza kontynuacji spadków się potwierdza, choć widać też, że miękkie przejście przez 4,25 raczej niemożliwe. Skala odreagowania powinna zatrzymać się na 4,28, w przeciwnym razie pożegnamy się, na jakiś czas, z trendem spadkowym.
USD/PLN
Dzisiaj kurs nie rozstawał się z 3,67 i zawisł w połowie drogi ostatniej korekty wzrostowej z 3,64 do 3,70. Tym samym mamy wyznaczone wsparcie i opór, które to mogą zakleszczyć wahania kursu przez najbliższe 1-2 dni. Szerszy kadr, z uwagi na układ sił na EURUSD, preferuje dalsze wzrosty kursu, z udanym atakiem na 3,70 włącznie.
GBP/PLN
Sytuacja na rynku GBP/PLN pozostaje bez zmian i nadal obserwujemy spektakularną tendencję spadkową, którą potwierdzają nowe lokalne minima (dzisiaj w rejonie 3,7550). Sprzyja temu globalna i masowa wyprzedaż funta, widoczna cały czas na rynku EUR/GBP i GBP/USD, wzmocniona poprawą sentymentu wokół PLN. Wsparcie 3,74 może na krótką chwilę się wybronić i posłużyć jako platforma pod kilkugroszową korektę wzrostową. Na taki scenariusz wskazuje analiza techniczna wykresu. W dalszej perspektywie przebicie ww wsparcia pozostaje scenariuszem bazowym, które może ponieść złotego na zdobycz kolejnych 10 groszy. O taką stawkę toczy się gra.
EUR/USD
Po silnych spadkach kursu, dzisiaj posiadacze dolarów w lekkiej defensywie. Zatrzymanie na 1,1530 dało impuls do wzrostów, ale paliwa wystarczyło na raptem 70 pipsów. Popołudniu wracamy na południe. Układ sił podpowiada, że wparcie 1,1500 w najbliższym czasie pozostaje niezagrożone, gra banda –banda powinna bnam towarzyszyć. Choć pole zmagań przeniosło się na dolne ograniczenie tejże konsolidacji, w perspektywie 2-3 tygodni oczekujemy wyjścia kursu dołem.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.