Raport popołudniowy
Wtorek, 14 sierpnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Oczy inwestorów dalej utkwione są na Turcję, która kształtuje rynkowe nastroje, a przedmiotem największej – słusznie zresztą- troski pozostaje ewentualny „efekt zarażenia” na inne instytucje, szerzej kraje. Choć dzisiaj mamy chwilę spokoju, to jednak nie jest to środowisko, gdzie kupowanie ryzyka to najrozsądniejszy wybór. W efekcie USD cały czas utrzymuje silne pozycje, podczas gdy złotemu brakuje wolnej przestrzeni do umocnienia. Ceny spot: EUR/USD 1,1380; EUR/PLN 4,3020; USD/PLN 3,7800; koszyk PLN 4,0390
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
Dzień wolny: Rumunia, Włochy, Polska
10:30 Wielka Brytania – Inflacja CPI i PPI
14:30 USA – Sprzedaż detaliczna
14:30 USA – Indeks NY Empire State
15:15 USA – Produkcja przemysłowa
22:00 USA – Napływ kapitałów do USA
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 29-08-2018 USA – PKB za II kwartał
- 07-09-2018 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
2 lipca doszło do ustanowienia nowego ekstremum w ramach fazy dywidendowej słabości złotego, która wyniosła w przypadku EUR/PLN około 4,4140. Tym samym negacja poprzednich wyliczeń opartych na szczycie z 30 maja sprawiła, że nowe statystyki przesunęły w czasie nową fazę cyklu rocznego dla tej pary. Ostatnie dni handlu wskazują jednak na możliwość inicjacji letniego umocnienia złotego, która może potrwać przynajmniej do 11 lipca i przynieść spadek do 4,2920. Mediana wartości oczekiwanej to jednak aż 4,1330, a mediana czasu trwania tej fazy to 20 sierpnia. Widać zatem, że okres wakacyjny może jeszcze przynieść sporo zmian na rynku EUR/PLN, choć na potwierdzenie tego musimy jeszcze poczekać.
EUR/PLN
Sesja dzisiejsza to jednak potwierdzenie, że sprawy tureckie wiszą nad rynkami, w tym krajowym polskim złotym, niczym miecz Damoklesa. Stąd kupna złotego raczej z obowiązku, niż z próby zarobku, tak więc wracamy w przestrzeń powyżej 4,30. Na dowód powrotu do wzrostów będzie utrzymanie wspomnianej bariery, gdzie atak na szczyty 4,3225 stanie się kwestią czasu.
USD/PLN
Zahamowanie spadków EURPLN i lekka presja pod kupno USD owocują powrotem do wzrostów na USDPLN. Stąd wracamy do obszaru oporu 3,78-3,80 i test górnej granicy jest wysoce prawdopodobny. Patrząc na główny drogowskaz i czynnik cenotwórczy dla USDPLN, tj rynek EURUSD i rodzącą się tam dalszą presję spadkową, gra pod naruszenie poziomu 3,80 jest bardziej bezpieczna niż gra pod przeciwny scenariusz.
GBP/PLN
Tak jak zapowiedzieliśmy w poniedziałek rano, strefa oporów 4,8400 – 4,8500 powstrzymała dalszą deprecjację złotego względem funta (w krótkim terminie) i podobnie jak w przypadku innych par z udziałem złotego obserwujemy aktualnie próby rozwinięcia korekty spadkowej. Jeśli sytuacja wokół Turcji nie ulegnie dalszej eskalacji, to powyższy opór powinien być skuteczną zaporą dla dalszej wyprzedaży PLN. Jeśli mamy racje, to scenariusz stopniowego osuwania się cen na lokalny dołek 4,72 będzie bezpiecznym planem inwestycyjnym.
EUR/USD
Wczorajsze zatrzymanie spadków EUR/USD w strefie 1,1380 – 1,1360 przyniosło niewielkie odreagowanie i mimo powrotu notowań tej pary powyżej 1,1400, nadal ryzyko kontynuacji aprecjacji dolara jest wysokie. Tak pisaliśmy rano, a dalszy rozwój wypadków wypełnił oczekiwania co do joty. Stąd widać, że apetyt na USD nie uległ zmniejszeniu, atak na lokalne dołki 1,1365 pozostają kwestią czasu. Niewykluczone, że kierunek na 61,8% zniesienie Fibo, bardzo ważne wsparcie techniczne właśnie został obrany na radary inwestorów.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.