Raport popołudniowy
Poniedziałek, 20 sierpnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Poniedziałkowa sesja, z pustym kalendarzem makro i opadłym gęstym kurzem wokół Turcji, przyniosła nastrój chwilowego wyhamowania i uspokojenia. Dowodem tego jest zmienność na tureckiej lirze nieprzekraczająca 2% (bieżący barometr ryzyka), co w kontekście ostatnich szarży można zdefiniować jak letni letarg. Rynek EURUSD próbuje się wspinać, choć w stylu jakby wymuszonym i za karę. Złoty natomiast, po zgodnych z rynkowym konsensusem danych makro pozostaje stabilny, z leciutką presją na deprecjację. Ceny spot: EUR/USD 1,1430; EUR/PLN 4,3080; USD/PLN 3,7690; koszyk PLN 4,0385
Kalendarium
Na jutro:
14:00 Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 29-08-2018 USA – PKB za II kwartał
- 07-09-2018 USA – Raport z rynku pracy
- 14-09-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez Agencję Moody’s
- 26-09-2018 USA – Decyzja FOMC w/s stóp procentowych
- Cykl roczny EUR/PLN
2 lipca doszło do ustanowienia nowego ekstremum w ramach fazy dywidendowej słabości złotego, która wyniosła w przypadku EUR/PLN około 4,4140. Tym samym negacja poprzednich wyliczeń opartych na szczycie z 30 maja sprawiła, że nowe statystyki przesunęły w czasie nową fazę cyklu rocznego dla tej pary. Ostatnie dni handlu wskazują na możliwość zakończenia tzw. okresu letniego umocnienia złotego, choć mediana czasu trwania tej fazy to 20 sierpnia. Widać jednak, że zawirowania związane z Turcją wpływają na postrzeganie walut rynków wschodzących, w tym i PLN, a zatem ostatnie minimum 4,2460 może być momentem zakończenia tej fazy cyklu rocznego złotego. Na potwierdzenie tego musimy jednak jeszcze poczekać przynajmniej klika dni.
EUR/PLN
Dane na temat produkcji przemysłowej i inflacji producenckiej wpisały się w rynkowy konsensus, stąd bez wpływu na notowania walut. Kurs 4.30 pozostaje w charakterze boi, jako punkt odniesienia i magnes do którego często wracamy. W tej chwili mamy lekki odchył w górę, z targetem będącym równocześnie silnym oporem na poziomie 4.32. Od dołu, niezmiennie mamy obszar wsparcia w rejonie 4,27-4,28. Kontynuacja horyzontu cenowego w obrębie tych dwóch wartości pozostaje wysoce prawdopodobna, nawet na ten cały tydzień.
USD/PLN
Wskaźniki stochastyczne pozostają w sferze neutralnym, bez większych wskazań co do kierunku. Stąd następne godziny powinny przynieść oscylacje kursu nie wybiegającym poza range 3.75 – 3.78. Wybiegając nieco dalej, przyjazne środowisko do kontynuacji fali wzrostowej na EURUSD, stwarza chwilową szanse na naruszenie 3.75 i dotarcie kursu w rejon 3.72-3.70
GBP/PLN
Poniedziałkowa sesja to bezwład na tej parze, stąd perspektywy bez pozostają bez zmian. Funt brytyjski nadal pozostaje względnie stabilny, a jego kurs wobec Euro cały czas oscyluje przy wartościach 0,8950-0,8960 dla pary Eur/Gbp. Stąd też para Gbp/Pln utrzymuje się przy poziomie 4,8000. Wobec nieznanych losów Brexitu, jak również ścieżki dla naszej waluty wobec turbulencji w Turcji – niesłychanie ciężko jest określić kierunek, w którym w dłuższej perspektywie czasowej może podążyć kurs pary Gbp/Pln. Pojawiają się opinie ekonomistów, iż waluta Królestwa najgorsze ma już za sobą, jednakże informacje nt. braku porozumienia z UE mogą na krótko pogłębiać spadki wartości funta wobec głównych walut, a tym samym także i wobec złotego, co winno być wykorzystywane przez importerów do zakupów pod bieżące potrzeby.
EUR/USD
Kurs EURUSD, po uprzednim opuszczeniu rangu 1.15-1.18 dołem, obecnie wraca pod wspomniane wsparcie. Przy czym poziom 1.15 pełni już rolę oporu i jakkolwiek może zostać w tym tygodniu naruszone (układ wskaźników stochastycznych na taki wariant wskazuje), to jednak układ sił średnio i długoterminowych został wyraźnie zaakcentowany. Posiadacze dolarów mają silne karty w swoim ręku i każdy podskok EURUSD należy interpretować jako szansa na podłączenie się pod budowanie krótkich pozycji na tej parze.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.