Raport popołudniowy
Piątek, 7 września 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Umocnienie złotego na dzisiejszej sesji wytraciło swój moment, a zwrot dokonał się nieznacznie powyżej wartości 4,3000 dla kursu pary Eur/Pln. Zgodnie z oczekiwaniami otrzymaliśmy dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, więc inwestorzy powrócili po południu do zakupów Usd na szerokim rynku. Funt odzyskał wigor i umacnia się po informacji, iż negocjacje w/s „Brexitu” są na dobrej drodze do porozumienia co do granicy Irlandii Północnej. Aktualne ceny spot: EUR/USD 1,1580; EUR/PLN 4,3150; USD/PLN 3,7270; koszyk PLN 4.0210.
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na poniedziałek 10 września:
- 01:50 Japonia – PKB za II kwartał, bilans płatniczy
- 03:30 Chiny – inflacja PPI, inflacja CPI
- 10:30 Wielka Brytania – bilans handlu zagranicznego, wyniki produkcji przemysłowej
- 10:30 Strefa Euro – Indeks Sentix
- 18:00 USA – wystąpienie szefa FED z Atlanty
- 21:00 USA – kredyt konsumencki
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 13-09-2018 Strefa Euro – decyzja ECB w/s stóp procentowych
- 14-09-2018 Polska – aktualizacja ratingu przez Agencję Moody’s
- 26-09-2018 USA – decyzja FOMC w/s stóp procentowych
Cykl roczny EUR/PLN
2 lipca doszło do ustanowienia nowego ekstremum w ramach fazy dywidendowej słabości złotego, która wyniosła w przypadku EUR/PLN około 4,4140. Tym samym negacja poprzednich wyliczeń opartych na szczycie z 30 maja sprawiła, że nowe statystyki przesunęły w czasie nową fazę cyklu rocznego dla tej pary. Ostatnie dni handlu wskazują na możliwość zakończenia tzw. okresu letniego umocnienia złotego, tym bardziej, że mediana czasu trwania tej fazy już minęła (20 sierpnia), a zawirowania związane z Turcją wpływają na postrzeganie walut rynków wschodzących, w tym i PLN, a zatem ostatnie minimum 4,2460 może być momentem zakończenia tej fazy cyklu rocznego złotego.
EUR/PLN
Piątkowa sesja wykazuje względną stabilność złotego oraz mniejszą podatność na zawirowania płynące z rynków innych krajów. Wczorajsze odbicie od bariery 4,3400, rozpoczęcie rano handlu z poziomu 4,3200 i dalsze zejście w kierunku 4,3000 mogą dobitnie o tym świadczyć. Powrót poniżej wartości 4,3000 został zatrzymany przez dane z USA i powrót kapitału do dolara, o czym nieco szerzej piszemy w sekcji EUR/USD. Dla dalszych losów złotego w krótkim horyzoncie ważne będzie stanowisko ECB co do utrzymania programu QE oraz aktualizacja oceny ratingu dla naszej gospodarki w przyszły piątek przez agencję Moody’s. Sądząc po aktualnym zachowaniu rynku, na dziś możemy ocenić, iż podtrzymane zostaną dotychczasowe parametry oceny ratingu. Z drugiej strony trwają przeceny na GPW, co może przełożyć się na dalsze próby osłabienia złotego, jednakże zakładamy, iż kwotowania pary Eur/Pln powinny pozostawać w przedziale 4,3000-4,3400.
USD/PLN
Tak jak przewidywaliśmy w Raporcie porannym – lekkie umocnienie na złotym miało swoje przełożenie w chwilowym spadku kwotowań kursu pary Usd/Pln nawet poniżej poziomu 3,7000. Dalsze wydarzenia w ciągu dnia jednak „odciągnęły” kurs tej pary na powrót do wyższych wartości, bowiem po południu, po danych z amerykańskiego rynku pracy – kwotowania oscylują wyżej – przy poziomie 3,7300. Gdy inwestorzy w dalszym ciągu kupując dolary, będą spychać kurs pary Eur/Usd na coraz niższe poziomy, będzie to oznaczało również dalsze osłabianie złotego, a tym samym powrót kwotowań kursu pary Usd/Pln do poziomów z zakresu 3,7500-3,8000. Importerów prosimy o czujność.
GBP/PLN
Funt jest podatny na wszystkie doniesienia medialne w/s warunków „Brexitu”. Dziś inwestorzy otrzymali informację, iż strony (czyli UK i UE) są bliskie porozumienia co do granic Irlandii i Irlandii Północnej. Od tego momentu kurs pary Eur/Gbp niemalże lawinowo „odpadł” od poziomu 0,9000 i z krótkimi przystankami, zszedł do wartości bliskiej 0,8915-0,8920. Pomimo relatywnie stabilnego kursu pary Eur/Pln utrzymującego się dziś głównie przy wartości 4,3100 – powyżej opisany ruch przekłada się na wzrost kursu pary Gbp/Pln do poziomu 4,8300-4,8350. Dalsze utrzymywanie się tego trendu powinno przynieść wkrótce wzrosty do 4,8500-4.8700.
EUR/USD
Próby zawrócenia trendu kursu tej pary były niewątpliwie podejmowane, bowiem rynek usiłował przecisnąć się powyżej poziomów 1,1650-1,1660, a ponadto inwestorzy otrzymywali werbalne interwencje ze strony choćby samego prezydenta USA D. Trumpa. Dzisiejsze dane z rynku pracy w USA bezdyskusyjnie spychają kwotowania pary Eur/Usd poniżej 1,1600 (konkretnie do wartości 1,1570), a więc ponownie kierują kurs pary Eur/Usd na „właściwe tory”, bowiem dobry odczyt sprawia, iż rosną szansę na podwyżkę stóp przez FED już we wrześniu, a z założeniem iż taki trend się utrzyma – także nadal są wysoko wyceniane szanse na podwyżkę stóp w Usd również w grudniu br. Pamiętajmy, iż na sytuację rynkową nadal wpływają negocjacje handlowe administracji D.Trumpa z Chinami, Kanadą, a w dalszej perspektywie (równie trudne dla USA) z UE. Doniesienia medialne sugerują otwarcie dyskusji bilateralnych w sprawach handlu USA z Japonią, a także z Australią. Kolejny tydzień przyniesie rynkom decyzję ECB w sprawie stóp procentowych dla Euro, lecz większa waga jest zazwyczaj przywiązywana do komunikatu po posiedzeniu (zwłaszcza losy programu QE, jego horyzont czasowy, wartości liczone w mld Euro, itd.), co przełoży się na wzrosty zmienności oraz na dalsze losy dla kwotowań kursu tej pary.