Raport popołudniowy
Wtorek, 9 października 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Po poniedziałkowym dość żwawym handlem na walutach, dzisiaj raczej zatrzymanie i uspokojenie. Na rynek wracają Amerykanie, konkretnie handel na rynku obligacji, stąd poznamy bardziej pełnowartościowy obraz rynków. Zmiany na walutach dalej dyktowane są przez politykę, obok barometru nastrojów w postaci rentowności włoskich obligacji, dołączają odgrzewane kwestie chińskiego juana, jako narzędzia do manipulowana w handlu zagranicznym. Ceny spot: EUR/USD 1,1455; EUR/PLN 4,3130; USD/PLN 3,7660; koszyk PLN 4,0395
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o 08:00 Rumunia – PKB, Inflacja CPI i bilans handlu zagranicznego
o 08:00 Norwegia – Inflacja CPI i PPI
o 08:45 Francja – Produkcja przemysłowa
o 10:00 Włochy – Produkcja przemysłowa
o 10:30 Wielka Brytania – PKB, Bilans handlu zagranicznego i produkcja przemysłowa
o 14:30 USA – Inflacja PPI
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 12-10-2018 Polska – Aktualizacja ratingu przez Agencję Fitch oraz S&P
- 25-10-2018 Euroland – Posiedzenie ECB
- 26-10-2018 USA – PKB za III kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
7 sierpnia to prawdopodobnie moment zakończenia fazy letniego umocnienia złotego w tym roku, gdy notowania EUR/PLN sięgnęły 4,2460. Nie doszło bowiem do pogłębienia tych ekstremów i fakt, że mediana czasu trwania tej fazy już minęła (20 sierpnia), sugeruje wejście tej pary w nowy okres zmian. Zwykle na jesieni złoty traci na wartości, co w 2018 roku może zgodnie z najnowszymi wyliczeniami potrwać do 16 października i wywindować kurs EUR/PLN w rejon 4,4230. Jednak na potwierdzenie wejścia EUR/PLN w nową fazę cyklu rocznego musimy jeszcze chwilę poczekać.
EUR/PLN
Wczorajsze popołudnie przyniosło naruszenie okolic 4,3150, a tym samym nastąpił test poziomu 4,3200 i potwierdziło się, to co pisaliśmy ostatnio – złoty na jesieni nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem inwestorów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że do sygnału wykupienia rynku, widocznego na wykresie 1D, dołączył oscylator stochastyczny na wykresie 4H, co może wywołać korekcyjne spadki EUR/PLN jeszcze w tym tygodniu. Najbliższym istotnym wsparciem pozostaje 100-sesyjna średnia krocząca, znajdująca się aktualnie w rejonie 4,3035, a oporem 4,3500 czyli górne ograniczenie omawianej już wcześniej konsolidacji (4,25-4,35).
USD/PLN
Zakładane przez nas wczoraj wzrosty cen na rynku USD/PLN w pełni się potwierdziły i doszło do wybicia powyżej 3,7550 osiągając tym samym okolice 3,7650. Wtorkowy poranek przyniósł ponowną próbę kontynuacji deprecjacji złotego względem dolara – kurs USD/PLN sięgnął 3,7670, co jest konsekwencją niskich cen EUR/USD i powszechnej wyprzedaży złotego. Nie można zatem wykluczyć kontynuacji wzrostów w kierunku 3,8000 pomimo wysokich wartości oscylatora stochastycznego na wykresie 1D i 4H, generujących sygnał sprzedaży waluty amerykańskiej.
GBP/PLN
Poniedziałkowa sesja ostatecznie przyniosła utrzymanie kursu GBP/PLN powyżej 4,9000 i dalszą zwyżkę cen powyżej 4,9200. Mimo wyraźnych sygnałów wykupienia rynku, widocznych na wykresie oscylatora stochastycznego 1D i 4H, brak jest ruchów korekcyjnych, co generuje ryzyko kontynuacji wzrostów w kierunku 5,0000. Tym bardziej, że EUR/GBP notuje nowe minima, po nieudanych próbach zatrzymania ostatnich spadków. Nie mniej jednak warto sukcesywnie wymieniać funty na PLN.
EUR/USD
Niskie wartości oscylatora stochastycznego na wielu zakresach czasowych i utrzymujący się sygnał wyprzedania rynku na wykresie 1D to wciąż za mało by powstrzymać ruch spadkowy EUR/USD, który ponownie próbuje dzisiaj rano sforsować okolice 1,1465. Warto jednak zaznaczyć (to co opisywaliśmy już wczoraj), że od kilku sesji oscylator stochastyczny na wykresie dziennym notuje wartości poniżej 20 punktów, co w sierpniu (przy zbliżonych warunkach) przełożyło się na ponad 300-punktową korektę wzrostową kursu EUR/USD. Zanim to jednak nastąpi musimy poczekać nie tylko na podobny sygnał na wykresie 4H, ale i sygnał zewnętrzny np. w postaci publikacji makroekonomicznej. Bez tego bowiem umocnienie dolara może być kontynuowane.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.