Raport popołudniowy
Czwartek, 25 października 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Za nami posiedzenie ECB, gdzie stopy oczywiście bez zmian, nastawienie Prezesa EBC do ryzyk dla gospodarek dalej zrównoważone. Patrząc na reakcję i zachowanie handlujących na EURUSD, raczej nie dają oni zbytniej wiary Prezesowi EBC, co skutkuje pogłębieniem dziennych dołków. Rynek EURPLN jakby buchnięty tylko oparami nieprzyjaznego nastroju na rynkach, rośnie bagatela do 4.31. Jutro na radarze danych makro mamy PKB z USA, odczyt ważny, bo wstępny. Ceny spot: EUR/USD 1,1375; EUR/PLN 4,3120; USD/PLN 3,7895; koszyk PLN 4,0500
Kalendarium
Piątek
o 08:45 Francja – Inflacja PPI
o 09:00 Słowacja – Inflacja PPI
o 09:30 Szwecja – Sprzedaż detaliczna, bilans handlu
zagranicznego
o 14:30 USA – PKB
o 16:0 USA – Indeks Uniwersytetu Michigan
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 26-10-2018 USA – PKB za III kwartał
- 30-10-2018 Strefa Euro – PKB za III kwartał
- 02-11-2018 USA – Raport z rynku pracy
Cykl roczny EUR/PLN
7 sierpnia to moment zakończenia fazy letniego umocnienia złotego w tym roku, gdy notowania EUR/PLN sięgnęły 4,2460. Nie doszło bowiem potem do pogłębienia tych ekstremów i fakt, że mediana czasu trwania tej fazy już dawno minęła (20 sierpnia), sugerowała wejście tej pary w nowy okres zmian. Zwykle na jesieni złoty traci na wartości, co w 2018 roku mogło zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać do 16 października i wywindować kurs EUR/PLN w rejon 4,4230. Teoretycznie nadal jesteśmy w okresie „jesiennego osłabienia złotego”, ale brak wybicia powyżej 4,3500 i pojawienie się czynnika losowego w postaci podwyższenia ratingu Polski przez agencję S&P 12 października istotnie zmienia obraz rynku złotego w tym roku. Nie można bowiem wykluczyć, że już wkrótce potwierdzi się negacja wystąpienia tej fazy cyklu rocznego złotego w 2018 roku i ponownie dojdzie do wzrostu popytu na PLN. Dokładne wyjaśnienia tego zagadnienia znajdą się w kolejnych Raportach Specjalnych Pana Jacka Maliszewskiego.
EUR/PLN
Coś się ruszyło, choć tylko w wartościach względnych, bowiem 1 grosz osłabienia PLN na tle ostatniej śpiączki może budzić zainteresowanie. W ujęciu bezwzględnym dalej „nic się nie dzieje”, kurs ruszył z 4,30 i zatrzymał się gorsz wyżej. Patrząc na otoczenie i słaby klimat inwestycyjny należy założyć, że wzrost 4.32 jest w zasięgu najbliższych 2-3 sesji.
USD/PLN
Tutaj, choć rynek już bardzo wyprzedany, to ewidentnie rysuje nam się korekcyjna fala C. Wcześniejszy warunek wybicia oporu 3,78 został dzisiaj spełniony, tak więc utrzymanie tego stanu rzeczy jest złym prognostykiem dla złotego. W tym sensie, że droga na szczyty 3.84 w zasadzie właśnie została szeroka otwarta.
GBP/PLN
Funt nadal odczuwa brak rozstrzygnięć co do istotnych warunków „Brexitu”. Nadal trwają pertraktacje co do granicy Irlandii Północnej, ożywili się także zwolennicy opcji „remain” i zgłaszają teraz pomysł przeprowadzenia referendum ponownie. Funt w relacji do Euro odszedł tymczasem od poziomów 0,8850-0,8860 i kurs pary Eur/Gbp przebywa na nieznacznie mocniejszych poziomach, tj, 0,8825-0,8835, co w relacji kursu pary Gbp/Pln przekłada się na zwrot do wyższych kwotowań – bowiem obecnie jesteśmy przy wartościach 4,8800-4,8850. Wskaźniki całego spectrum pozostają na neutralnych poziomach.
EUR/USD
Kurs EURUSD drąży skałę, małymi kroplami, ale cały czas w dół. Dzisiaj mamy nowe minimum, tj 1,1370, co jakby cementuje spadkowy nastrój tej pary. Tym samym marsz w kierunku letniego dołka w rejonie 1,13 raczej przesądzony. Pytanie jakie sobie zadają inwestorzy, co dalej? Czy się wybronimy, czy przebicie i niekontrolowany silny spadek? Będziemy obserwować i wskazywać, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.