Raport popołudniowy
Poniedziałek, 5 listopada 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Pierwsza sesja tygodnia dobiega końca, jej przebieg łagodny i spokojny, bez zrywów. Nic dziwnego, skoro jutro wybory do Kongresu USA, a na ten czas oczekiwania EURUSD błąka się tuż pod 1,1400. Nasz złoty także stabilnie, po porannym 1 groszowym osłabieniu, na koniec sesji przykrywa wzrostową świecę, wracając do cen z porannego otwarcia. Ceny spot: EUR/USD 1,1395; EUR/PLN 4,3085; USD/PLN 3,7810; koszyk PLN 4,0445
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o USA – Wybory do Konrgesu
o Rumunia – Decyzja NBP ws. stóp procentowych
o 04:30 Australia – Decyzja RBA ws. stóp
procentowych
o 08:00 Niemcy – Zamówienia w przemyśle
o 09:15 Hiszpania – Indeks PMI dla usług
o 09:45 Włochy – Indeks PMI dla usług
o 09:50 Francja – Indeks PMI dla usług
o 09:55 Niemcy – Indeks PMI dla usług
o 10:00 Euroland – Indeks PMI d
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 08-11-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
- 09-11-2018 Wielka Brytania – PKB
Cykl roczny EUR/PLN
7 sierpnia to moment zakończenia fazy letniego umocnienia złotego w tym roku, gdy notowania EUR/PLN sięgnęły 4,2460. Nie doszło bowiem potem do pogłębienia tych ekstremów i fakt, że mediana czasu trwania tej fazy już dawno minęła (20 sierpnia), sugerowała wejście tej pary w nowy okres zmian. Zwykle na jesieni złoty traci na wartości, co w 2018 roku mogło zgodnie z ostatnimi wyliczeniami potrwać do 16 października i wywindować kurs EUR/PLN w rejon 4,4230. Teoretycznie nadal jesteśmy w okresie „jesiennego osłabienia złotego”, ale brak wybicia powyżej 4,3500 i pojawienie się czynnika losowego w postaci podwyższenia ratingu Polski przez agencję S&P 12 października istotnie zmienia obraz rynku złotego w tym roku. Nie można bowiem wykluczyć, że już wkrótce potwierdzi się negacja wystąpienia tej fazy cyklu rocznego złotego w 2018 roku i ponownie dojdzie do wzrostu popytu na PLN. Dokładne wyjaśnienia tego zagadnienia znajdą się w kolejnych Raportach Specjalnych Pana Jacka Maliszewskiego.
EUR/PLN
W piątek wieczorem kontynuacja spadków cen na rynku EUR/PLN doprowadziła do udanego ataku na 50-okresową średnią kroczącą, znajdującą się aktualnie na wykresie 4H w okolicach 4,3195. Tym samym pojawił się test strefy 4,3100 – 4,3050, który jednak przy akompaniamencie oscylatora stochastycznego (znajdującego się obecnie na wykresie 4H poniżej poziomu 20 punktów) powstrzymał jak na razie dalszą aprecjację złotego. Podczas poniedziałkowej sesji kluczowe będzie zachowanie inwestorów w okolicach 4,3195, gdyż nieudany powrót powyżej tej bariery może wesprzeć dalsze spadki kursu EUR/PLN. Tym bardziej, że rentowność polskich obligacji ponownie przewyższa tych zza Oceanu. Nie mniej jednak obecne ceny warto wykorzystać (podobnie jak w piątek) do pilnych zakupów euro.
USD/PLN
Od piątkowego poranka obserwujemy przepychanki w okolicach 50-okresowej średniej kroczącej, znajdującej się obecnie na wykresie 4H w okolicach 3,7950. Brak wyraźnego odejścia od tej bariery ogranicza zmienność notowań USD/PLN oraz wskazania dla dalszych zmian. Warto jednak zwrócić uwagę na sygnał wyprzedania rynku, widoczny na wykresie 4H, który zachęca do realizacji pilnych zakupów dolarów na bieżące płatności. Nie mniej jednak jeśli EUR/USD podąży na północ możemy być dzisiaj świadkami testu ostatnich minimów (3,7730 – 3,7700).
GBP/PLN
Od początku listopada obserwujemy na rynku tej pary próby wybicia powyżej 4,9300, jednak jak na razie strefa 4,9300 – 4,9400 skutecznie powstrzymuje zapędy byków. Tym samym poniedziałkowy poranek przyniósł podobne zachowanie inwestorów jak w piątek i odbicie od 4,9300 skutkuje próbami powrotu do niższych cen. Popyt na funta, który obserwujemy od kilku dni m.in. na wykresie EUR/GBP to pochodna doniesień o drafcie porozumienia w jednej z kwestii zapalnych Brexitu (usług finansowych). Tym samym widoczna na innych parach z udziałem PLN korekta nie wpłynęła znacząco na obraz techniczny GBP/PLN, stabilizując notowania tej pary.
EUR/USD
W piątek pojawił się atak na 50-okresową średnią kroczącą, znajdującą się aktualnie na wykresie 4H w okolicach 1,1380. Co ciekawe już popołudniu 2 listopada nieudany powrót poniżej tej bariery (po danych z amerykańskiego rynku pracy) wsparł niewielkie odreagowanie, utrzymując tym samym notowania EUR/USD powyżej 1,1380. Otwiera się zatem droga ku wyższym poziomom choć dynamika jest jak na razie zbyt mała, aby przesądzać o skuteczności ruchu. Dopóki bowiem kurs tej pary nie wróci powyżej 1,1450 ryzyko przewagi zwolenników niższych cen pozostanie wysokie, co potwierdzi piątkowe sugestie sprzedaży euro za dolary.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.