Raport popołudniowy
Środa, 7 listopada 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Powyborczy krajobraz w USA staje się coraz bardziej wyrazisty, w pierwszym odruchu rośniej jednak apetyt na ryzyko i ucieczka od USD ma się w najlepsze. Efektem czego jest zatrzymanie spadków na EURUSD w niebyle jakim miejscu, po czym dość pewnie zmierza w kierunku 1,1500. Zyskuje również polski złoty, który niejako przycementował oczekiwania, że korekta jesienna osłabienia PLN może już być za nami. Przynajmniej szczyty na parach złotowych. Ceny spot: EUR/USD 1,1470; EUR/PLN 4,2890; USD/PLN 3,7400; koszyk PLN 4,1450
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o Chiny – Bilans handlu zagranicznego
o 00:50 Japonia – Bilans płatniczy
o 07:45 Szwajcaria – Stopa bezrobocia
o 08:00 Niemcy – Bilans handlu zagranicznego
o 08:45 Francja – Bilans handlu zagranicznego
o 09:00 Hiszpania – Produkcja przemysłowa
o 14:30 USA – Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
o 20:00 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 08-11-2018 USA – Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
- 09-11-2018 Wielka Brytania – PKB za III kwartał
- 14-11-2018 Polska – PKB za III kwartał
- 28-11-2018 USA – rewizja PKB za III kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
31 października szczyt w okolicach 4,3470 może oznaczać w naszej ocenie zakończenie fazy „jesiennego osłabienia złotego”, na co wskazuje kilka czynników. Po pierwsze w rejonie 4,3450 wyrysował się na wykresie dziennym opór techniczny, który od kilku miesięcy skutecznie broni dostępu do wyższych cen. Po drugie formacja „spadającej gwiazdy”, jaka pojawiła się na wykresie świec tygodniowych, może oznaczać koniec słabości złotego w tym roku i podobnie jak w lipcu doprowadzić do korekty spadkowej EUR/PLN. I po trzecie na osi czasu przekroczyliśmy już datę mediany „jesiennego osłabienia złotego” (16 października). Tym samym wiele wskazuje na to, że wchodzimy w kolejną fazę cyklu rocznego EUR/PLN (najbardziej prawdopodobną ze wszystkich faz), która może potrwać, zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, do 7 grudnia i przynieść spadek notowań do 4,1613. Nie można jednak wykluczyć, że okres umocnienia złotego potrwa nawet do stycznia, co potwierdza 2016 i 2017 rok.
EUR/PLN
Czyżby to koniec jesiennej słabości złotego? Niewykluczone, każdy kolejny dzień przybliża nas do tej tezy. Dzisiaj wyważone wręcz z zawiasami wsparcie 4,30, szybko strąciło kurs kolejny grosz niżej. Przed nami wsparcie 4,28 krótkoterminowe oraz o większym znaczeniu 4,26. Jakkolwiek w perspektywie kilku najbliższych tygodni można wiele postawić na ich przebicie, taka najbliższe dni powinny przynieść ich obronę i raz jeszcze powrót – już tylko korekcyjny – powyżej 4,30. Rynek mocno wyprzedany.
USD/PLN
Jak zwykle, jak coś się dzieje, to malowany obraz na USDPLN jest bardziej porywający. Dzisiaj odnotowaliśmy dołek już tylko nieco powyżej 3,73, w końcówce sesji skromne odreagowanie. Szansa wzrostów na EURUSD w połączeniu z możliwym pogłębieniem dołków EURPLN sprawiają, że ceną 3,70 za „zielonego” nie powinniśmy być zaskoczeni.
GBP/PLN
Rynek tutaj, od jakiegoś czasu, bardziej pracuje w pulsie politycznym, technika ma niewiele tutaj do powiedzenia. Naprzemienna teoria gier wokół BREXITU i gra samych oczekiwań co do nadchodzących co rusz informacji, silnie huśtają kondycją funta. Ostatnie informacje o możliwym i bliskim porozumieniu UK z UE w tej sprawie umacniają Brytyjczyka, co daje szanse na pojawienie się „piątki” z przodu całkiem niebawem.
EUR/USD
Wygląda to dobrze, dla posiadaczy długich pozycji. Wszystko wskazuje na to, że uprzednie uklepanie dna w rejonie 1,1300 ziściło się, tak więc poziom lokalnego dołka cenowego sprzed kilku dni wybronił się. Od razu inicjatywę przejęły byki, wynosząc szybko kurs blisko 1,5 wyżej. Obserwowana korekta wzrostowa jest podpierana dywergencjami na wskaźnikach technicznych, tak więc droga pod najbliższy opór 1,1550 przez ostatnie 2 sesje została ładnie przetarta.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.