Raport popołudniowy
Środa, 14 listopada 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Mozaika w kształcie słabnącego USD i tracącego PLN, to charakter sesji dzisiejszego popołudnia. Fajerwerków co prawda nie było, przy czym na odnotowanie zasługuje fakt słabnącego PLN mimo bardzo dobrych danych makro. To z kolei może być podpowiedzią co do zaopatrywań inwestorów do losów dla złotego w kolejnych sesjach oraz który zestaw informacji dyktuje kondycję PLN. Funt brytyjski, po chwilowym przycupnięciu, rusza ostro do góry, wszystko na bazie oczekiwań szybkiego rozwiązania ws BREXITu. Ceny spot: EUR/USD 1,1320; EUR/PLN 4,2950; USD/PLN 3,7955; koszyk PLN 4,0450
Kalendarium
Najważniejsze wydarzenia na jutro:
o 10:30 Wielka Brytania – Sprzedaż detaliczna
o 11:00 Euroland – Bilans handlu zagranicznego
o 14:00 Polska – Wskaźniki inflacji bazowej
o 14:30 USA – Sprzedaż detaliczna, indeks FED z Filadelfii, indeks NY Empire State, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 28-11-2018 USA – rewizja PKB za III kwartał
Cykl roczny EUR/PLN
31 października szczyt w okolicach 4,3470 może oznaczać w naszej ocenie zakończenie fazy „jesiennego osłabienia złotego”, na co wskazuje kilka czynników. Po pierwsze w rejonie 4,3450 wyrysował się na wykresie dziennym opór techniczny, który od kilku miesięcy skutecznie broni dostępu do wyższych cen. Po drugie formacja „spadającej gwiazdy”, jaka pojawiła się na wykresie świec tygodniowych, może oznaczać koniec słabości złotego w tym roku i podobnie jak w lipcu doprowadzić do korekty spadkowej EUR/PLN. I po trzecie na osi czasu przekroczyliśmy już datę mediany „jesiennego osłabienia złotego” (16 października). Tym samym wiele wskazuje na to, że wchodzimy w kolejną fazę cyklu rocznego EUR/PLN (najbardziej prawdopodobną ze wszystkich faz), która może potrwać, zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, do 7 grudnia i przynieść spadek notowań do 4,1613. Nie można jednak wykluczyć, że okres umocnienia złotego potrwa nawet do stycznia, co potwierdza 2016 i 2017 rok.
EUR/PLN
Dalej bez większych zmian i przełomu. Kurs próbował wydostać się górą i opuścić 4,3000, szybko spełzło na próbie i powrotem w rejon 4,2900. Obecnie jesteśmy pół grosza wyżej i to co przemawia za słabszym złotym to dzisiejsze bardzo dane marko z Polski (PKB i inflacja CPI), które nie zdołały umocnić PLN, nawet się osłabił. Potwierdzenie, że kondycja PLN jest determinowana innymi czynnikami niż nasze lokalne.
USD/PLN
Od szczytów 3,84 udało się kursowi zjechać raptem 5 groszy i kurs już dzisiaj z rana oscyluje w rejonie 3,8150. Obraz, w krótkim horyzoncie czasowym, dalej wspiera marsz na północ, z już nie tylko atakiem na ostatnie szczyty 3,84, ale wysoce prawdopodobne jest jego naruszanie.
GBP/PLN
Szczyty – na fali doniesień o bliskim porozumienie w sprawie BREXIT – 4,94 zostały naruszone. Co prawda dość znacznie i wyraźnie, bo 2 groszowo, przy czym wiadomo jest, że tutaj standardy i filtry cenowe obowiązują ciut inne, tzn dla prawdziwości i potwierdzenia ruchu złamanie określonych wsparć i oporów musi być bardziej wyraziste i trwałe. Wydaje się, że warunek wybicia oporu został spełniony, w efekcie czego marsz na okrągłe 5,00 będzie scenariuszem bazowym.
EUR/USD
Mocne uderzenie na 1,12, tylko 1 figurowe odbicie i dalsze powolne osuwanie się cen, to obraz ostatnich sesji. Taki mozaika wydarzeń jasno sugeruje, że to nie koniec silnego USD, a retest wsparcia 1,12 pozostaje na radarze. Scenariusz ten jest wspierany przez układ wskaźników technicznych, przy czym sama głębokość spadków jest już mocno dyskusyjna (w sensie ściśle ograniczona).
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.