Raport popołudniowy
Czwartek, 20 grudnia 2018
Autorzy:
Zespół doradców pod nadzorem Głównego Ekonomisty DMK – Jacka Maliszewskiego
Arkadiusz Wiśniewski – Kierownik zespołu doradców
Łukasz Leszczyński – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Marek Wieczorkowski – Zarządzający Ryzykiem Finansowym
Dzisiaj inwestorzy trawili wczorajsza decyzję FED, która odnośnie stóp na 2019 obniżyła liczbę szacownych podwyżek z 3 na 2, co samo w sobie na pewno nie jest gołębie, a jednak tego się gdzieś tam dopatrzono. Tak zwana logika rynków, być może zakłada się, że FED dalej będzie zmiękczał stanowisko, co można by wytłumaczyć obserwowaną dzisiaj ucieczkę od USD na całym świecie. Tymczasem, nasz bohater małej zmienności EURPLN dalej się błąka, dzisiaj w ciasnym rangu 4,28 na 4,29. Jutro ciekawe dane marko. Ceny spot: EUR/USD 1,1445; EUR/PLN 4,2850; USD/PLN 3,7445; koszyk PLN 4,0150
Kalendarium
Piątek, 21 grudnia
o 08:45 Francja – PKB, wydatki konsumentów, inflacja PPI
o 10:00 Polska – Sprzedaż detaliczna, stopa bezrobocia
o 10:30 Wielka Brytania – PKB, saldo rachunku bieżącego
o 14:30 USA – PKB, zamówienia na dobra trwałego użytku, dochody i wydatki Amerykanów
o 16:00 USA – Indeks Uniwersytetu Michigan
Najważniejsze wydarzenia w najbliższych tygodniach:
- 09-01-2019 Polska – decyzja RPP ws. stóp procentowych w PLN
Cykl roczny EUR/PLN
Biorąc pod uwagę zmiany na rynku EUR/PLN, jakie pojawiły się w listopadzie, dokonaliśmy aktualizacji wyliczeń w cyklu rocznym tej pary. Tym samym mimo, że ekstremum z 20.11.2018 (4,3380) było nieco niższe niż szczyt z 31 października (4,3470) to właśnie listopadowa górka stała się wyznacznikiem zakończenia fazy „jesiennego osłabienia złotego”. Potwierdziła się w ten sposób waga poziomu 4,3450, który od kilku miesięcy skutecznie broni dostępu do wyższych cen i ponownie wspiera spadki notowań. Wiele zatem wskazuje na to, że wchodzimy w kolejną fazę cyklu rocznego EUR/PLN (najbardziej prawdopodobną ze wszystkich faz). Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami mediana czasu trwania ostatniej fazy tego cyklu wynosi 38 dni, co daje w efekcie datę mediany tegorocznego „efektu grudnia” – 27.12.2018. I choć mediana zasięgu spadku kursu EUR/PLN wskazuje optymistycznie na możliwość osiągnięcia nawet 4,1523 to spodziewamy się, że raczej tegoroczne umocnienie złotego względem euro może być wyraźnie płytsze. Tym bardziej, że w ostatnich latach spadek kursu od jesiennego szczytu miał wartość od 14 do 18 groszy. Dodatkowo nie można wykluczyć, że okres umocnienia złotego potrwa nawet do stycznia, co potwierdza 2016 i 2017 rok.
EUR/PLN
Co by nie napisać, niczego nowego nie odkryjemy. Kurs dalej w imadle, ze szczękami 4,2800 od dołu i 4,30 od góry, z małym filtrem cenowym dla każdego z poziomów. Od wczoraj mamy filtr z dolnym ograniczeniem, choć jednak na wyprzedanym rynku, stąd ewentualny test wsparcia miałby większy szanse, po uprzednim korekcyjnym wzroście EURPLN. Dalej więc cierpliwie czekamy, dni hibernacji wydają się policzone.
USD/PLN
Fala spadkowa dopiero co rozwinęła skrzydła, a już – głównie za sprawą silnego wsparcia 3,75 – osiąga swoją pełną dojrzałość. Mamy więc dobry moment pod zakup waluty, ryzyko powrotu w rejon 3,78-3,80 względnie duże. Wszystko może jednak się zmienić, gdy FED okaże się bardziej gołębi niż zakłada i dyskontuje rynek, wówczas przetestowanie wsparcia 3,75 może zakończyć się powodzeniem.
GBP/PLN
Na fali mrocznych doniesień ws BREXITu, funt słabnie w oczach. Przed nami wsparcie 4,74, dalej już tylko pozostaje czekać nam na 4,70, jako najbliższy przystanek w tym całym wodospadzie cenowym. Do zmiany trendu długoterminowego na spadkowy, potrzeba nam przełamania wsparcia 4,60, a do tego daleko jeszcze droga.
EUR/USD
Rynek wspina się na wyższe pułapy, docierając do 1,1400. Obserwowana fala wzrostowa niesiona jest doniesieniami i spekulacjami, jakoby FED miał przejść małą metamorfozę i zmitygować jastrzębie tony w kontekście dalszych ruchów na stopach procentowych. Zobaczymy, decyzja już dzisiaj wieczorem. Technicznie, rynek wygląda na wyprzedany, z dużą szansą na wędrówkę w kierunku 1,1500.
Prezentowany raport został przygotowany w Departamencie Inwestycji i Zarządzania Ryzykiem DMK Sp. z o.o. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autorów według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu spółka DMK działała z należytą starannością oraz rzetelnością. DMK Sp. z o.o. i jej pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.